شرکت: 5-02122908092 / خط مستقیم دکتر مخدومی: 09126993550 / info@makhdoumigroup.com تهران › بلوارمیرداماد › مرکز تخصصی روانشناسی و مشاوره مخدومی از 9 صبح تا 24 شب

آمادگی برای مصاحبه دکتری

چند روزی است که کارنامه اولیه آزمون دکتری دانشگاه‌های کشور منتشر شده است، عده‌ای خوشحال، عده‎‌ای مضطرب و عده‌ای ناراحت هستند، امیدوارم افرادی که موفق به انتخاب رشته شده‌اند خود را با انرژی آماده روزهای مصاحبه و دوستانی که نتیجه دلخواه نگرفته‌اند با عزمی مجدد در دستیابی به اهدافشان پیش روند. چند نکته خیلی مهم که از تجربه جلسات مصاحبه مراجعین به دست آمده است را امروز در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم و امیدواریم برایتان مفید باشد. 

هر دانشگاه مدارک خاص خودش را برای پذیرش اعلام می‌کند، اغلب ترتیب قرار گرفتن مدارک نیز اعلام می‌شود که مصاحبه کننده مجبور نباشد دنبال آن بگردد، یکسری مدارک مشترک هستند،مانند کپی شناسنامه و کارت ملی، عکس، مدارک لیسانس و ارشد، ریزنمرات، گواهی مقالات، صفحه اول تالیفات و ترجمه‌ها، مدرک زبان (در صورت دارا بودن)، گواهی نامه‌ها و سوابق کاری. آماده کردن این مدارک را به روز آخر نسپرید که باعث استرستان شود، چند کپی از هرکدام داشته باشید. 

به هیچ وجه مدارکتان را نامنظم و شلخته تحویل مصاحبه کننده ندهید، برای آن‌ها کاور تهیه کنید و حتی در صورت امکان آن‌ها را به ترتیبی که دانشگاه اعلام کرده مرتب و سیمی کنید. 

برخورد اول خیلی مهم است! شما قرار است دانشجوی دکتری باشید، لباس شما باید کاملا رسمی و تابع مقررات دانشگاه باشد، لباس چروک، خیلی گشاد یا خیلی تنگ و کفش‌های کثیف اصلا در نگاه اول دید خوبی نسبت به شما به وجود نمی‌آورد.

اعتماد به نفس خیلی مهم است. اساتید شما را به عنوان دانشجوی دکتری که قدرت صحبت کردن ندارید نمی‌پذیرند، همین امروز با خود تمرین کنید، جلوی آینه بروید و صحبت کنید، خودتان داور شوید ببینید اشکال کارتان کجاست، حتی از کسی کمک بخواهید شما را ببیند و ایرادات صحبت کردنتان را بگوید، اگر خجالت می‌کشید به کسی بگویید دقیقا یعنی اعتماد به نفس ندارید پس بهتر از با دوستان نزدیک و خانواده این موضوع را حل کنید نه در روز مصاحبه! 

به هیچ عنوان در مورد سوالی که بلد نیستید توضیح ندهید، قاطعانه بگویید نمی‌دانم. اینکه شما این جسارت را داشته باشید که بگویید نمی‌دانم نشان می‌دهد فردی منعطف پذیر هستید که دنبال یاد گرفتنید، یعنی همان چیزی که دانشجوی دکتری باید باشد.  

حتما آماده باشید که از هدفتان برای مقطع دکتری بگویید. اینکه هدفتان از شرکت در دکتری چیست سوال مشترک ۹۰ درصد اساتید است، این موضوع را برای خودتان کامل حل کنید که آن‌جا شروع به فکر کردن نکنید! سعی کنید اهدافی که بیان می‌کنید منطقی، روشن و حتما زمان بندی شده باشد. 

یکی دیگر از سوالات مشترک عنوان کردن نقاط ضعف و قوت خودتان است. برای این سوال هم آماده باشید. اینکه شما به عنوان یک فرد تحصیل کرده هنوز نقاط ضعف و قوت خود را نمی‌شناسید و درباره‌اش سر جلسه مصاحبه فکر می‌کنید قابل پذیرش نیست. 

حتما از شما می‌پرسند خودتان را معرفی کنید، برای این موضوع نیز آماده باشید، تنها به نام و نام خانوادگی اکتفا نکنید، گزارش کوتاهی از سوابق تحصیلی‌تان و اینکه چه کارهایی کردید و حتی اشاره کوچکی به اهداف آینده بکنید، اما خیلی طولانی نشود. 

صادق باشید، لازم نیست یک انسان تمام و کمال از خود به نمایش بگذارید، آنچه هستید باورپذیرتر است تحقیقات روانشناسی اجتماعی نشان داده انسان‌هایی با اهداف روشن، قدرتمند و کارآزموده که نقص‌هایی جزئی دارند در ذهن مخاطب ناخودآگاه بیشتر مورد پذیرش است. پس خودتان باشید. 

حتما در مورد دانشگاهیی که به مصاحبه می‌روید و اساتیدش قبل از حضورتان اطلاعاتی کسب کنید، رزومه اساتید و مقاله‌هایشان را مطالعه کنید و بدانید هر استاد در چه شاخه‌ای فعال است. 

اگر اضطراب دارید راحت آن را عنوان کنید، همین راحتی هم از اضطرابتان کم می‌کند هم صداقتتان را نشان می‌دهد. اضطراب در این مواقع کاملا طبیعی است پس اگر دیدید دارد اعتماد به نفستان را می‌گیرد خیلی راحت بگویید کمی اضطراب دارم و به آب و احتیاج دارید. به همین راحتی. 

امیدواریم تک تک شما موفق باشید

دسته بندی ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مخدومی می باشد.