شرکت: 5-02122908092 / خط مستقیم دکتر مخدومی: 09126993550 / info@makhdoumigroup.com تهران › بلوارمیرداماد › مرکز تخصصی روانشناسی و مشاوره مخدومی از 9 صبح تا 24 شب

اضطراب دوست خوب شماست!

🔺شاید از این جمله تعجب کرده باشید اما حقیقت دارد. اضطراب سه محدوده برای ما به وجود می‌آورد، محدوده امن، محدوده یادگیری و محدوده دردناک. میزان اضطراب شما این محدوده‌ها را مشخص می‌کند

🔺محدوده امن: شما در این حالت هیچ اضطرابی را تجربه نمی‌کنید، یا این اضطراب آنقدر کم است که احساسش نمی‌کنید. فکر نکنید برای ورود به این محدوده باید در رفاه کامل مالی و عاطفی باشید، خیر، همان لحظه‌هایی که راحت دراز کشیدید و حوصله هیچ کاری را ندارید در این محدوده هستید. شاید فکر کنید این محدوده جای خوب و لذت بخشی است، اما در اشتباهید، اگر در این محدوده بمانید به طور کامل دور پیشرفت و موفقیت را خط کشیده‌اید. شما برای اینکه تکانی به خودتان بدهید به میزانی اضطراب نیاز دارید وگرنه تمام روز در حال چرت زدن و تماشای سقف دیوار خواهید بود.

🔺محدوده یادگیری: این همان محدوده‌ای است که در آن اضطراب دوست شماست. وجود حد متوسطی از اضطراب شما را تبدیل به یک فرد با عملکرد بهینه می‌کند، فردی که دنبال پیشرفت و موفقیت است و برای آن تلاش می‌کند. بنابراین شما برای تلاش روزمره لزوما نباید عاری از هرگونه اضطرابی باشید، این حد متوسط اضطراب کاملا طبیعی و منطقی است. اینکه شما نگران آینده و وضعیتتان باشید و به آن فکر کنید نه تنها بد نیست بلکه واجب است. پس اگر شما اندکی استرس دارید سریع به دنبال برطرف کردن و از بین بردنش نباشید، شاید همان استرسی است که دوستتان است!

🔺محدوده دردناک: در این محدوده شما اضطراب بالایی را تجربه می‌کنید و بازهم عملکردتان مثل محدوده اول صفر است. نکته مهم این است که شما بدانید چه مسائلی را به این محدوده راه بدهید. قطعا خطر مرگ، بیماری‌های مزمن، از دست دادن عزیزان و … در این محدوده و بدون اراده شما قرار می‌گیرند اما مسائلی هم هستند که بدون اجازه شما وارد این محدوده شدند و می‌توانند نباشند! مسائلی مانند اضطراب امتحان، اضطراب صحبت در جمع و … شما باید تمام مسائل را مدیریت و جایشان را مشخص کنید، قطعا نمی‌شود خطر مرگ را به محدوده دوم فرستاد اما اضطراب امتحان اگر با مدیریت شما به محدوده دوم برود نه تنها ضرر ندارد بلکه کمک می‌کند امتحانتان را بهتر بدهید.

🔺پس سه نکته مهم: در محدوده امن نمانید چون جلوی پیشرفتتان را می‌گیرد، مسائلی که قابل هدایت به مرحله یادگیری هستند را مدیریت و به آنجا بفرستید و در نهایت مسائل غیر قابل حلی که در محدوده دردناک هستند را بپذیرید تا زمانش به پایان برسد.

دسته بندی ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مخدومی می باشد.