شرکت: 5-02122908092 / خط مستقیم دکتر مخدومی: 09126993550 info@makhdoumigroup.com تهران › بلوارمیرداماد › مرکز تخصصی روانشناسی و مشاوره مخدومی

ترک سیگار قرار نیست راحت باشد

🔺سالهاست راجع به ترک سیگار صحبت شده است و راه‌های مختلفی هم برای آن پیشنهاد شده که گاه موفق و گاهی همراه با شکست بوده‌اند. اما این تنها افراد سیگاری هستند که می‌دانند ترک سیگار به راحتی انجام نمی‌گیرد اما چرا؟

🔺مواد مخدر و همچنین مواد موجود در سیگار مسیری را در مغز فعال می‌کنند که مسیر لذت نام دارد، این مسیر در دستگاه کناری مغز (لمبیک) قرار دارد و در تولید بعضی عصب رسانه‌ها مثل اندورفین و دوپامین که خلق و خوی ما را بالا می‌برند و آرامش بخش نیز هستند نقش دارند. بنابراین سیگار برای فرد پاداش دهنده است و به همین دلیل نمی‌تواند آن را به راحتی کنار بگذارد و علاوه بر این شرطی شدن دستگاه کناری هم قوز بالا قوز این ماجراست. در واقع وقتی مسیر لذت فعال می‌شود به تدریج بد عادت می‌شود و شما ناچارید بیشتر و بیشتر سیگار بکشید و حتی وقتی کمتر می‌شود احساس بی قراری می‌کنید.

🔺بنابراین شما برای ترک سیگار با مغزتان طرف هستید که حریف ضعیفی نیست و به راحتی نمی‌توانید با آن بجنگید پس دنبال راه آسان نباشید. این کار برای شما هزینه روحی دارد، خیلی از افراد سیگاری به محض تنش حاصل از ترک سیگار به آن روی می‌آورند و می‌گویند فایده نداشت. باید بدانید هنوز هیچ راه ترک سیگاری که شما بدون کمترین تنش بتوانید در آن موفق شوید کشف نشده است. پس مهم ترین مساله در ترک سیگار پذیرش کمی بد خلقی است.

🔺وقتی مغز به چیزی عادت می‌کند مثل هر اتفاق دیگری در مغز به دو بخش خودآگاه و ناخودآگاه تقسیم می‌شود. بخش خودآگاه شما می‌داند سیگار مضر است، به شما آسیب می‌زند، ظاهر و بوی شما را بهم می‌ریزد و … اما بخش ناخودآگاه مانند یک کودک ۳ ساله هیچ کدام از اینها برایش مهم نیست و می‌داند باید سیگار بکشد. قدرت بخش ناخودآگاه خیلی از بخش منطقی مغزتان بالاتر است، نمی‌توانید یکباره جلوی آن بایستید، باید ذره ذره از قدرت آن بکاهید. همانطور که نمی‌شود اسباب بازی یک کودک ۳ ساله را از دستش بیرون بکشید، او شروع به داد و فریاد می‌کند و لازم است سیاست بیشتری داشته باشید. اما چگونه:

🔺هر فرد سیگاری برای سیگار کشیدن موقعیت‌های مختلفی دارد، باید این موقعیت‌ها را پیدا کنید و آن‌ها را یادداشت کنید و بدانید بیشترین و کمترین وقتی که سیگار می‌کشید کدام است. مثلا فردی بعد از غذا، بعد از حمام، پشت ترافیک، وقتی عصبی است، قبل از خواب و صبح‌ها سیگار می‌کشد. بیشترین حالت مربوط به بعد از غذا وکمترینش بعد از حمام است. این لیست را به ترتیب کمترین تا بیشترین شماره گذاری کنید و شروع به ترک فقط شماره ۱ بکنید. تا نتوانستید شماره ۱ لیستتان که کمترین موقعیت است ترک نکنید سراغ شماره ۲ نروید. قطعا طول می‌کشد! دنبال ترک ۱ ماهه نباشید، چیزی که سالهای سال عادتتان شده با یک ماهه ترک کردنش درست نمی‌شود.

🔺بازهم یادآوری می‌کنیم شما در این روش و هیچ روش ترک دیگری احساس لذت ندارید! احساس لذت شما آسیب دیده و وابسته به سیگار شده و قطعا وقتی سیگار نباشد کلافه اید، شما قرار نیست سیگار را ترک کنید که لذت ببرید بلکه می‌خواهید سیگار را ترک کنید تا مسیر لذت در مغزتان را تغییر دهید و برایش جایگزین درست کنید. هر تغییری مستلزم پذیرش سختی‌هایی است پس آن را بپذیرید و لیستتان را تهیه کنید.

دسته بندی ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مخدومی می باشد.