شرکت: 5-02122908092 / خط مستقیم دکتر مخدومی: 09126993550 / info@makhdoumigroup.com تهران › بلوارمیرداماد › مرکز تخصصی روانشناسی و مشاوره مخدومی از 9 صبح تا 24 شب

شوخی‌هایی که نباید با همسرتان بکنید

🔺در شوخی با همسرتان هرگز از کلمه طلاق استفاده نکنید
مثلاً در پاسخ همسرمان زمانی که با شوخی می‌پرسد «اگر یک ماه آشپزی نکنم، چه کار می کنی؟» اصلاً صحیح نیست که با شوخی بگوییم «طلاقت می‌دهم»، چون ممکن است او را ناراحت کنیم و در برابر همین یک شوخی ساده، با جنجال مواجه شویم. معمولا زن‌ها جواب سوالشان را خودشان در دلشان می‌دهند و دوست دارند شما هم همان پاسخ را بدهید، سوال‌هایی که جواب اغراق آمیز و مشخص دارند از جانب زن فقط و فقط برای جلب توجه و محبت همسر است. مثلا اگر برم دیگه برنگردم چه کار می‌کنی، اگر بمیرم چه کار میکنی، اگر خیانت کنم چه کار می‌کنی…. پاسخ همه این‌ها باید این باشد که خیلی دوستت دارم و دلم نمی‌خواهد این اتفاق بیافتد!!!

🔺حتی در زمان شوخی هم به همسرتان بی جنبه نگویید
عواطف زن و مرد با یکدیگر متفاوت است و هیچ کدام از ما حق نداریم در برابر ناراحتی دیگران لفظ «بی جنبه» را به کار ببریم. در واقع، گاهی با یک حرف ساده زمینه استرس و اضطراب همسرمان را فراهم می کنیم و اصلاً اهمیتی نمی‌دهیم که ته مانده‌های همین دلخوری می‌تواند موجبات شکل گیری سایر اختلاف‌ها را فراهم کند. البته نباید یک شوخی کوچک همه چیز را به هم بریزد اما تکرار و عادت به این نوع از شوخی‌ها، می‌تواند زندگی زناشویی را سرد کند.

🔺در شوخی‌های زناشویی پای زن دوم را هرگز وسط نکشید
گاهی برخی مردها در پاسخ به این که «چرا اینقدر دیر آمدی؟» می‌گویند «خانه زن دومم بودم» و با خود فکر می‌کنند که شوخی بسیار جالب و شیرینی با همسرشان داشته‌اند. در حالی که تکرار جملاتی با این مضمون می‌تواند ناخودآگاه زن را به احتمال خیانت سوق دهد و پس از مدتی جای خود را به اضطراب، ترس از جدایی و بهانه گیری بدهد. یا این که مرد با کوچک ترین مشکل کاری به همسرش می‌گوید «همین امروز و فرداست که با مأمور بیایند دنبالم» و خودش می‌خندد. اما نمی‌داند که همین یک شوخی ساده چقدر می‌تواند برای محیط خانه استرس آور باشد.

🔺در شوخی با همسرتان فحش و تمسخر ممنوع است
همچنین شوخی‌های تمسخرآمیز و حاوی فحش نیز اصلاً برای روابط زناشویی گرم، مناسب نیست، چون ممکن است پس از مدتی حرمت‌ها را از میان ببرد. مثلاً وقتی زن به همسرش می‌گوید «اگر مشکلی برایمان پیش آمد، پدرم کمکمان می‌کند» مرد نباید با شوخی بگوید «پدرت از پس اقساط خودش بر نمی‌آید»، چون این قبیل حرف‌ها به احساس حقارت، دلخوری و کاهش اعتماد به نفس منجر می‌شود. علاوه بر این، تمسخر قد، هیکل و لهجه همسر ممکن است در ظاهر حکم شوخی را داشته باشد اما روی تمایل او به ادامه روابط زناشویی تأثیر زیادی می‌گذارد و ممکن است باعث شود فردی که مورد شوخی قرار گرفته در لاک خود فرو رود و حتی علایم افسردگی را بروز دهد. در واقع، هیچ چیزی نمی‌تواند به اندازه ابراز محبت و شوخی‌های دوستانه و عاشقانه، موجب استحکام زندگی مشترک شود.

دسته بندی ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مخدومی می باشد.