شرکت: 5-02122908092 / خط مستقیم دکتر مخدومی: 09126993550 info@makhdoumigroup.com تهران › بلوارمیرداماد › مرکز تخصصی روانشناسی و مشاوره مخدومی

لج کردن نوجوانان را دریابید

🔺اگر در خانه نوجوان دارید حتما با این صحنه‌ها روبرو شدید، محکم کوبیده شدن درها روی هم، صدای بلند موزیک وقتی همه خواب هستند، نه شنیدن‌های مکرر، اصرار به تنهایی، دور شدن هر روز و هر روز از شما… نگران نباشید! شما تنها نیستید. همه پدر مادرها این دوران را با فرزندان نوجوانشان تجربه می‌کنند. آن‌ها به حرف شما گوش نمی‌دهند و اتفاقا در اکثر مواقع عکس کاری که از آن‌ها خواستید را انجام می‌دهند. مدام با دوستانشان حرف‌های خصوصی دارند که تلاش شما برای فاش کردنش بی فایده است و گاهی ساعت‌ها مجبورید بر سر کوچکترین مسائل پیش پا افتاده بحث کنید. اما چرا؟ آگاهی از این نکته که این روند طبیعی رشد انسان است که در نوجوانی با آن مواجه می‌شود می‌تواند در رفتار ما با آن‌ها تاثیر بسزایی بگذارد.

🔺انسان دو دوره از رشد لج بازی را به صورت طبیعی تجربه می‌کند. اولین دوره حدود دو سالگی اتفاق می‌افتد، یعنی زمانی که کودک نه گفتن را می‌آموزد و شروع به استفاده نا محدود از آن می‌کند. او به تازگی می‌تواند “من” و “مال من” بگوید و تقریبا همه محیط در نظرش مال اوست و برای به دست آوردنشان از سلاح قدرتمند نه استفاده می‌کند. روانشناسان معتقدند این دوره نقش مهمی در شکل گیری خود پنداره و شناخت فرد از خودش دارد. اریکسون این دوره را خودمختاری در برابر شرم و تردید نامیده است و معتقد است کودک ۱ تا ۳ سالگی برای استقلال نوپای تازه به دست آمده‌اش می‌جنگد و اگر با این استقلال مخالفت شود او در آینده دچار شرم و تردید خواهد شد. البته برای والدین شنیدن نه گفتن‌ها و مال من‌های کودک دو ساله نه تنها خیلی عذاب‌آور نیست بلکه لذت بخش نیز هست و کودک با خنده و تشویق والدین مواجه می‌شود.

🔺 اما در نوجوانی همه چیز اینقدر شیرین نخواهد بود! عده‌ای از روانشناسان نوجوانی را دوره‌ای همراه با طوفان و فشار نامیده‌اند. نیاز به استقلال بار دیگر با قدرت چندین برابر در نوجوانی باز می‌گردد. اگر دو کودک همسن و سال در خانه داشته باشید احتملا هنگام نوجوانی از شما طلب اتاق خواب جدا و مستقل خواهند کرد. گاهی وقت‌ها نه گفتن‌های آن‌ها به شما بسیار غیرمنطقی به نظر می‌رسد که موضوع آن از یک دوش ساده تا مسائل مهمی مثل انتخاب رشته تحصیلی در نوسان است. اما باید بدانید آن‌ها این کار را برای لجاجت با شما انجام نمی‌دهند بلکه به این نگفتن‌ها برای تشکیل هویتشان نیاز دارند و اگر شما متقابلا دست به لجبازی بزنید در ایجاد هویت سالم آن‌ها خلل ایجاد می‌کنید.

🔺از این‌که وقت بیشتری با دوستانشان می‌گذرانند و شما نمی‌توانید پچ پچ آن‌ها را کشف کنید ناراحت نشوید. مهم‌ترین جنبه استقلال نوجوانان برای آن‌ها استقلال از خانواده است. بنابراین آن‌ها سعی می‌کنند از شما دور شوند و به سمت همسالانشان بروند. آن‌ها بی اختیار ساعات‌ها با شما بحث می‌کنند، گاهی حتی به آن‌چه می‌گویند معتقد نیستند و تنها هدفشان از این بحث اثبات خودشان به عنوان یک فرد بزرگسال و مستقل است. متاسفانه والدین ناآگاهانه از ترس در خطر افتادن نوجوانان آن‌ها را به شدت محدود و کنترل می‌کنند و با این طرز تفکر که اگر الان جلوی آن‌ها در نیاییم در آینده نمی‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم دست به لجاجت و اصرار بر به کرسی نشاندن حرف و خواسته‌های خودشان می‌زنند. اما لزومی به این‌همه تنش و جنگ اعصاب نیست. والدین می‌توانند به کمک متخصصان و یافته‌های سال‌ها پژوهش آن‌ها این دوره را به بهترین شکل بگذرانند و فضایی همراه با اعتماد و احترام در خانه به وجود آورند که به رشد و ایجاد هویت نوجوانان کمک کند.

🔺درست است که آن‌ها نیاز دارند وقت بیشتری با همسالانشان بگذرانند اما شما می‌توانید این فرآیند را دورادور کنترل کنید. به نوجوان اجازه بدهید کارهای شخصی مثل خرید لباس یا ساعات و نوع تفریحش را خودش انتخاب کند. شروع به دادن مسئولیت‌های متنوعی به آن‌ها کنید. می‌توانید خرید خانه، پرداخت قبض‌ها، تعمیر بعضی وسایل یا گاهی آشپزی را به آن‌ها بسپارید تا حس استقلال و مسئولیت پذیریشان را ارضا کنید. از نیاز به تنهایی آن‌ها هراس نداشته باشید شما می‌توانید در حین فراهم کردن تین خواسته دورادور مواظب آن‌ها باشید. یادتان باشد آن‌ها همان کودکان دو ساله چند سال پیش هستند که نه گفتنشان برایتان شیرین بود و همین کودکان شیرین امروز برای باور و ساخت هویتشان نیاز دارند نه گفتن را تکرار کنند.

🔺صبور باشید و حتی اگر در بحث حرف‌های غیر منطقی و اغراق آمیز می‌زنند گاهی آن‌ها را بپذیرید. برای شما فرقی ندارد کدام خواننده بهتر است، آن‌که اعتیاد دارد و به انواع خلاف‌ها متهم شده یا آن‌که سرش به کار خودش و هنرش است. لازم نیست ساعت‌ها بحث کنید که خواننده دوم زندگی سالم‌تری دارد برای نوجوانتان فقط مهم است ثابت کند به عنوان یک انسان نظر مستقلی از شما دارد و خواننده اول بهتر است! پس از او بپذیرید و بگویید بله آهنگ‌های او نیز زیباست.همین متقاعد شدن ساده بر سر مسائلی به این بی اهمتی باعث رشد استقلال نوجوان شما می‌شود. قبول داریم دوران سختی است اما در عوض می‌توانید اطمینان داشته باشید که فرزندتان به بزرگسالی با استقلال فکری و هویت سالم تبدیل شده که رابطه دوستانه و صمیمی با شما برقرار خواهد کرد.

دسته بندی ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مخدومی می باشد.