شرکت: 5-02122908092 / خط مستقیم دکتر مخدومی: 09126993550 info@makhdoumigroup.com تهران › بلوارمیرداماد › مرکز تخصصی روانشناسی و مشاوره مخدومی

پل‌های پشت سرتان را با مدرک خراب نکنید

🔺بیکاری شوخی نیست، به خصوص از سن ۲۷ سالگی به بعد نمی‌توانید بیکار باشید و انتظار حال خوبی از خودتان داشته باشید. اما همه می‌دانیم کار پیدا کردن هم شوخی نیست. شرایط برای یافتن کار اصلا مناسب نیست اما چه باید بکنیم؟ آیا با همین روشی که سال‌ها پیش رفته‌ایم (گذاشتن تمام عمر مفید روی درس و دانشگاه) می‌توانیم نتیجه‌ مطلوبمان را بگیریم؟ ما همین راه را به فرزندانمان نیز القا می‌کنیم و هر روز بیشتر از سال‌های قبل حریص گرفتن مدرک و دانشگاه رفتن می‌شویم. اما فرض کنید همین الان شما در یک سیاره دیگر فرود بیایید؟ و آن‌جا برای تک تک ما جای خالی در هر شغلی باشد؟ شما چه شغلی را انتخاب می‌کند؟ چند شغل را می‌توانیم انتخاب کنیم که از پسش برآئیم بدون هیچ کمکی؟ آیا واقعا تخصص و مهارت ما جوابگوست؟ اگر مبانی تئوری دانشگاه هم در نظر نگیریم واقعا چه تخصص و مهارت خاصی از تک تک ما سر می‌زند؟ و اگر مهارتی هست آیا همه آن را مدیون دانشگاه هستیم؟

🔺البته که تحصیل، مدرک و کسب دانش بسیار با ارزش است اما به شرطی که این یکی از پل‌های زندگی‌تان باشد که قطعا پل محکمی هم هست اما آیا عاقلانه است که فقط و فقط یک راه را به سمت آینده‌تان باز کنید؟ این کار مانند آن است که شما همه سرمایه زندگی‌تان را داخل یک ساک بگذارید و از یک راه پر پیچ و خم و پر از راهزن عبور کنید. اگر ساکتان را بزنند چه می‌کنید؟ همه چیز را از دست می‌دهید. این حکایت خیلی از ماست. بعد از تحصیل وارد مسیر زندگی می‌شویم و یکباره میبینیم کاری برای ما وجود ندارد، درواقع همه سرمایه عمر و جوانی ما از دست می‌رود! پس بهتر است پل‌های دیگری هم داشته باشیم و در واقع سرمایه‌مان را در چند ساک بگذاریم! اما چگونه:

🔺اگر پدر یا مادر هستید هرگز نگذارید فرزندتان به جز درس خواندن هیچ کار دیگری انجام ندهد، مگر می‌شود همه فرزندان ما پزشک شوند؟ پس فکر نکنید اگر همه چیز را برایشان فراهم کنید تا درس بخوانند کار خوبی کرده‌اید. می‌دانید که احتمال پزشک نشدن خیلی بیشتر است، پس عقل منطقی می‌گوید یک راه دیگر هم باید در کنارش باشد و به صورت موازی پیش ببرود. بگذارید در کنار درس فرزندتان مهارتی که بتواند با آن کار داشته باشد را بیاموزد، موسیقی، نجاری، خیاطی، مکانیکی و … هرچیزی که بتواند در آن متخصص شود. چیزی را از دست نمی‌دهید با این کار، تنها یک سرمایه گذاری عاقلانه کرده‌اید. اگر فرزند شما بعدها بخواهد بدون هیچ تجربه‌ای وارد این کارها شود عذاب وجدان می‌گیرد که همه تلاشش برای درس به باد رفت، اما وقتی این مهارت را از کودکی آموخته باشد خوشحال است که زحمتش نتیجه داشته.

🔺اگر جوان هستید و نمی‌توانید کار مرتبط با تحصیلتان را بیابید لطفا ببرای خودتان یک کار غیر مرتبط پیدا کنید و این احساس گناه را که عمرتان هدر رفته کنار بگذارید. می‌توانید کاری کنید که بیش از این هدر نرود می‌توانید در رشته‌تان مهارت‌های بیشتری پیدا کنید، خودتان می‌دانید تنها مدرک برای بازار کار اکنون کافی نیست اما برای این کسب مهارت باید حتما کلاس‌ بروید و هزینه کنید. چه اشکالی دارد این هزینه را با داشتن کار پرداخت کنید، نه تنها مهارت آموزی بلکه برای گذران زندگی به پول نیاز دارید چه اشکالی دارد از کار غیر مرتبط فراهمش کنید؟ مگر سالها درس نخواندید که کار داشته باشید ؟ اگر کار نکنید از هر دو طرف ضرر کرده‌اید هم درس را از دست داده اید هم کار را. پس این احساس گناه دائمی را کنار بگذارید و به فکر خودتان باشید هرچند همه حرف‌هایتان که شرایط بد است درست است ، شما شاید نتوانید ۱۰۰ باشید ولی اگر قرار است ۵۰ باشید روی ۱۰ نمانید. با آرزوی موفقیت همه شما عزیزان.

دسته بندی ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مخدومی می باشد.