توضیح اولیه و کلی

برای درمان اختلالات روانی یا مشکلات خانوادگی و تمام مسائل مربوط به سلامت روان که به عهده روانشناس است هر روانشناس با توجه به حوزه تخصصی و تجربه خود از رویکرد مخصوص یا تلفیقی از آن‌ها بر حسب نیاز مراجع استفاده می‌کند. امکانات مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی شرایطی را فراهم آورده است تا کارشناسان محترم ما بتوانند با ارزیابی و سنجش دقیق مراجعین جلساتی که هریک از آن‌ها نیازمند گذراندن هستند را تعیین و در همین مرکز به آن‌ها ارائه شود. چرا که گاهی پیش میاید روانشناسان به دلیل لزوم شرایط مراجع او را به روانشناسانی با رویکردهای دیگر ارجاع می‌دهند و این کار مستلزم صرف وقت و هزینه اضافی است. خوشبختانه مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی با نگاهی جامع و همه جانبه این مشکل را برطرف و یک پکیج کامل از انواع روش‌های درمانی و متخصصان مربوط آن را در اختیار دارد. برای آشنایی با هریک از این رویکردها توضیحات مربوط به هر بخش را مطالعه فرمایید.

این نوع درمان یکی از معروف‌ترین رویکردهای درمانی است. روش درمان روانکاوی توسط زیگموند فروید بنیان نهاده شده است. هدف اصلی درمان روانکاوی این است که به افراد کمک کند به تعارض‌های ناخودآگاهی که براساس آرزوهای برآورده‌نشده کودکی پدید آمده‌اند و به شکل علایم بروز می‌کنند، بینش پیدا کند. و به الگوهای بالغ بیشتری از تعامل و رفتار دست یابد. درمانگری که روانکاوی می کند یا روانکاو در صحبت‌های افراد به دنبال کشف الگوها یا رویدادهای مهمی در گذشته است که ممکن است در مشکلات فعلی بیمار نقش داشته باشند می‌گردد. در روش روانکاوی، درمانگر محیط غیرانتقادی، راحت و همدلانه‌ای را فراهم می‌سازد که شخص مراجعه‌کننده، خود را برای نشان دادن و آشکار ساختن احساسات یا اعمالی که به استرس یا تنش در زندگیش انجامیده، راحت حس می‌کند. در حال حاضر یک مکتب روانکاوی وجود ندارد، بلکه از زمان فروید تا کنون که موسس این مکتب است، مکاتب مختلفی در این زمینه ایجاد شده است که ممکن است با درمان روانکاوی سنتی فروید تفاوت زیادی داشته باشند . یکی از مهم‌ترین این درمان‌ها، روانپویشی کوتاه مدت است که به لحاظ صرف وقت و هزینه مقرون به صرفه و نتایج درمانی رضایت‌بخشی را دارد.

برای درخواست نوبت و ارتباط با روانکاوان مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

یکی از روش های پرکابرد در درمان روانشناسی، روش درمان شناختی-رفتاری است که توسط آلبرت الیس ارائه شده است. این روش درمانی، حاصل توسعه روش رفتار درمانی عقلانی هیجانی (REBT) است که الیس آن را معرفی نموده است. رویکرد شناختی- رفتاری به درمان یکی از رایج ترین رویکردهای درمانی روانشناسی است. درمان شناختی رفتاری مرکب از دو شیوه درمانی مؤثر شناختی و رفتاری، یک درمان کوتاه مدت است که نتایج درمانی بالا و اثر بخشی را در انواع مشکلات مربوط به سلامت روان داشته است. روش درمان شناختی-رفتاری بر پایه این تصور کلی است که رفتارها و الگوهای فکری منفی متغیر تأثیر بسزائی بر عواطف شخصی دارد. هدف درمان شناختی-رفتاری آموزش این نکته به افراد است که با وجودی که آن ها نمی توانند بر تمام جنبه های دنیای پیرامونشان کنترل داشته باشند امّا می توانند چگونگی تعبیر و تفسیر و پرداختن به چیزهایی که در محیط شان وجود دارد را کنترل کنند. روانشناسان با کمک این روش درمان به بیماران در پرداختن به یک مشکل خاص کمک می کنند. در خلال دوره درمان، روانشناس به فرد یاد می دهد که چگونه الگوهای فکری مخرّب یا مزاحمی که دارای تأثیرات منفی بر روی رفتارش هستند را شناسایی کند و تغییر دهد.

روانشناسان از روش درمان شناختی-رفتاری برای درمان طیف وسیعی از اختلالات، از جمله اضطراب، هراس ها، افسردگی، اعتیاد و انواع رفتارهای ناسازگارانه استفاده می کنند.

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

یکی دیگر از روش های درمان روانشناسی ، روش رفتار درمانی شناختی (Cognitive Behavioral Therapy) است که در ایران با نام‌ درمان شناختی رفتاری هم شناخته می‌شود. رفتار درمانی شناختی، یکی از بزرگ‌ترین دست‌آوردهای علم روانشناسی در نیم قرن گذشته است. روش درمان شناختی، توسط «آرون بک» برای درمان افسردگی ایجاد شد. روش رفتار درمانی شناختی بر این فرضیه استوار است که افکار، عقاید، نگرش و گرایش های ادراکی بر چیزی که احساسات تجربه می کنند و همچنین برشدّت آن احساسات اثرگذار است. هدف روانشناسان در استفاده از روش رفتار درمانی شناختی (CBT) این است که به افراد کمک کنند تا شناسایی و کنترل روش های منفی یـادگیری را یاد بگیرند. پس از یادگیری کنترل روش های منفی، روانشناسان به بیماران یاد می دهند که چگونه این گرایش را تغییر دهند. و به روش واقعی تری فکر کنند. مطالعات روانشناسی نشان می دهد که این شکل از درمان نتایج قابل ملاحظه ای را مخصوصاً در زمینه افسـردگی به دست آورده است.

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

هدف روانشناسان در استفاده از رفتار درمانی این است که بتوانند با کمک اصول یادگیری، رفتار ناسازگار و نامطلوب را تغییر دهند. رفتار درمانگران دقیقا با این مساله مواجهند که مراجعه کننده چگونه فرا گرفته است، یا فرا می‌گیرد؟ چه عواملی یادگیری او را تقویت می‌کنند و تداوم می‌بخشند؟ و چگونه می‌توان از طریق روانشناسی فرایند یادگیری او را تغییر داد. تا چیزهای بهتری را جایگزین رفتارهای نامطلوب خویش کند؟ هدف اصلی این شیوه درمان روانشناسی آن است که ارتباطهای نامطلوب میان محرک، و پاسخ به آن، به نحو مطلوبی تغییر یابند. در واقع روانشناسان انتظار دارند که با رفتار درمانی، رفتار نامطلوب را تغییر دهند.

درمان رفتاری برای طیف وسیعی از اختلالات نتیجه بخش بوده است . این اختلالات شامل اختلال های اضطرابی ، افسردگی ، جنسی ، اختلال های رفتاری کودکان ، استرس ها واختلال در روابط زناشویی و … می شود .

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

گروه درمانی شکلی از روان درمانی است که در آن، دو یا بیشتر از دو فرد با یک یا چند درمانگر یا مشاور کار می‌کنند. این روش، روش متداول و جا افتاده‌ای در درمان روانشناسی است که در آن، اعضای گروه می‌توانند از تجربیات دیگران آگاه شده و از آن‌ها درس بگیرند. گروه درمانی نسبت به روان درمانی فردی، هم از نظر هزینه‌ای با صرفه‌تر است و هم در برخی موراد موارد اثربخش‌تر به نظر می رسد. در روانشناسی از گروه درمانی معمولاً برای کسانی که از بیماری ذهنی یا مشکل رفتاری رنج می‌برند، استفاده می کنند. همچنین، گاهی فضایی را برای گردآمدن افرادی که در حال حاضر درگیر مشکل مشابهی هستند و یا در گذشته به مشکل مشابهی گرفتار بوده و اکنون نجات یافته‌اند، فراهم می‌سازد. تجربه مشاوران و روانشناسان نشان می دهد که در گروه درمانی، اعضای گروه می‌توانند با پشتیبانی عاطفی همدیگر، رفتارهای تازه‌ای را تجربه کنند.

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

در روانشناسی آلفرد آدلر کسی بود که مفاهیم روانشناسی فردی را مطرح ساخت. در درمان فردی، سلامت روانی شخص به وسیله میزان علاقه اجتماعی او سنجیده می شود و هدف از بهداشت روانی ایجاد تعادل اجتماعی در خانواده وجامعه می باشد. در روش درمان فردی، درمان نوعی فرآیند یادگیری است. در روش درمان فردی، روانشناسان به مراجعان آموزش می دهند تا ادراک، انگیزه ها و اهداف خود را تغییر دهند. هدف درمان آن است که مراجعان به افکار نادرست و اهداف غیر واقعی خود پی برند و اهداف ، مفاهیم و نگرشهای جدیدی را جایگزین آنها نمایند. در روش انسان گرایانه نیز  اختلالهای روانشناسی را برخاسته از اختلال در فرایند دستیابی به توانمندی های بالقوه شخص، بر اثر شرایط یا دخالت کسانی (پدر و مادر، معلم ، خواهر یا برادر) می دانند که سعی دارند رشد شخص را به زمینه هایی که خودشان می پسندند هدایت کنند.

هدف روانشناسان و درمانگران انسانگرا این است که برای شخص کشف اندیشه ها و هیجانهایش را تسهیل کنند و برای دستیابی به راه حلهای خود به او کمک کنند.

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

در این نوع درمان روانشناسی، آموزش، پیشگیری و درمان برای کمک به خانواده ها، کل خانواده را در بر می گیرد. در خانواده درمانی روانشناسان برای حل مشکل خانواده یا یکی از اعضا آن، کل سیستم خانواده را مورد توجه قرار می دهند. و تلاش می کنند علل بروز و عوامل تشدید کننده مشکل در داخل خانواده و در نوع روابط اعضا با یکدیگر مورد بررسی قرار گیرد. این شیوه از درمان روانشناسی، مبتنی بر رویکرد سیستمهاست و معتقد است زمانی می توان به رفع یک مشکل نائل شد که از نیروی تک تک اعضا استفاده کرد و عوامل تنش زا را مرتفع ساخت.

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

اغلب روانشناسان و درمانگرانی که با زوج ها کار می کنند از اصطلاح «زوج درمانی» استفاده می کنند. زوج درمانی ممکن است به وسیله روان پزشکان، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، پرستاران روان پزشکی، مشاوران روحانی و خانواده درمانگرانی که دوره های مخصوص این کار را دیده اند و تحت نظارت برای انجام آن تعلیم یافته اند، انجام شود. فرض مشاور روانشناس و درمانگری که در این حوزه کار می کند، این است که ناراحتی و ناشادمانی که یک زوج با آن روبه رو هستند، چیزی بیش از مشکلات و علایم شخصی آنهاست. زوجی که به درمانگر مراجعه کرده اند ممکن است در مورد فاصله گیری عاطفی، نزاع بر سر قدرت، اشکال در ارتباط برقرار کردن، حسادت، خیانت و عدم ارضای جنسی و خشونت شکایت داشته باشند. درمانگر به زوج کمک می کند که زندگی مشترک شان را مورد بررسی قرار دهند و تصمیم بگیرند که چه تغییراتی لازم است. آنها سعی می کنند سوء تفاهم های دوجانبه، انتظارات غیرمعقول، و تصورات بیان نشده ای را که باعث تداوم تعارض میان آن دو می شود، برطرف کنند.

نکته ای که روانشناسان بر آن تاکید دارند این است که در اغلب موارد زوج درمانی و درمان فردی با هم ترکیب می شود. همچنین در صورتی که خشونت خانوادگی شدیدی وجود داشته باشد، ممکن است زوجین را به صورت جدا از هم درمان کرد.

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است ، که بازخورد عصبی نیز به آن گفته می شود. این وسیله جزو پیشرفته ترین وسائل پزشکی نوین است  در مغز تمام ما انسان ها، هزاران فرایند و فعالیت خودکار و غیر ارادی در حال اتفاق افتادن است. فرایندهای ناهشیار  بی شماری که  کاملا از حوزه ی آگاهی و اختیار ما به دورهستند. هر لحظه در مغز هریک از ما، امواج مغزی خاص و فرایندهای فیزیولوژیک بی شماری در جریان است بدون آنکه ما آگاهی وشناختی  نسبت به نحوه ی عملکرد آن ها داشته باشیم. فرایندهای فیزیولوژیک نهفته در مغز ما و امواج مغزی موجود در آن دائما و بدون دخالت آگاهانه ی ما بر روی رفتار، افکار، عملکرد و وضعیت سلامت جسمی و روانی ما تاثیر گذارند. هیچ یک از ما انسان ها در شرایط طبیعی و نرمال نمی توانیم در مورد نحوه ی عملکرد هر یک از این واکنش های فیزیولوژیک غیرارادی و امواج مغزی موجود در مغزمان اطلاعات دقیق و روشنی داشته باشیم.  طبیعتا در شرایط طبیعی و بدون استفاده از ابزارهای خاص نمی توانید نسبت به هیچ کدام از واکنش های فیزیولوژیک بدن خود آگاهی دقیقی داشته باشید. علاوه براین وجود هرگونه ناهنجاری و اشکال در روند طبیعی عملکرد امواج مغزی و  فرایندهای زیست شناختی در بدن انسان، می تواند منجر به بروز علائم بیمارگونه شود. به عبارت دیگر به هم خوردن روند طبیعی عملکرد امواج مغزی و  واکنش های زیست شناختی می تواند به عنوان علامت و نشانه ای از وجود یک وضعیت بیمارگونه ی جسمانی یا روانی مورد توجه قرار بگیرد. نوروفیدبک، برای مغز انسان مانند یک آینه عمل می کند. ما هر روز با نگاه کردن به آینه متوجه نقائص و اشکالات موجود در ظاهر خودمان می شویم. در واقع آینه ما را نسبت به وضعیت ظاهری مان و عیب و نقص های احتمالی موجود در آن آگاه می کند. این آگاهی و شناخت به ما کمک می کند تا در جهت رفع نقص های موجود در وضعیت ظاهری خود اقدام کنیم. نوروفیدبک دقیقا برای امواغ مغزی و عملکردهای فیزیولوژیک مغز ما به عنوان یک آینه ی پیشرفته عمل می کند. نوروفیدبک با استفاده از ابزارهای الکترونیک پیشرفته و کامپیوتر به ما کمک می کند تا از آن چه در مغز ما در حال رخ دادن است آگاه شویم. نوروفیدبک، واکنش های فیزیولوژیک  نهفته درمغز انسان و امواج مغزی که هر لحظه بر وضعیت رفتاری و عملکردی ما اثر گذارند را ثبت می کند و بعد آن چه که در همان لحظه در مغز انسان در حال اتفاق افتادن است را کاملا دقیق، روشن و واضح روی صفحه ی نمایشگر به تصویر می کشد و به انسان کم می کند تا از وضعیت امواج مغزی خود، از نحوه ی عملکرد واکنش های زیست شناختی غیرارادی مغز خود در لحظه، آگاهی و شناخت دقیق و فوری کسب کند. این افزایش آگاهی و شناخت به فرد کمک می کند تا بتواند در جهت رفع اشکالات و ناهنجاری های موجود در امواج مغزی خود اقدام کند. افزایش آگاهی نسبت به وضعیت امواج مغزی با عث می شود فرد بتواند کنترل بیشتری بر این امواج  داشته باشد. بنابراین نورووفیدبک روشی است برای اینکه یاد بگیریم چگونه امواج مغزی و فعالیت هایی که در مغز ما به طور طبیعی و خودکار انجام می شود را کنترل کنیم. در حقیقت با نوروفیدبک می آموزیم به طور ارادی امواج مغزی خود را با استفاده از بازخوردی که از دستگاه  دریافت می کنیم تغییر بدهیم. نوروفیدبک ابزاری است برای کنترل، تغییر و اصلاح امواج مغزی در جهت رسیدن به کاهش علائم بیماری و افزایش سطح سلامت جسمانی و روانی.

مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی مجهز به دستگاه‌ نوروفیدبک است تا روانشناسان متخصص این حوزه بتوانند جهت کمک به مراجعین از آن استفاده کنند.

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

امروزه از بازی یا بازی درمانی به عنوان روشی برای درمان مشکلات کودکان استفاده می کنند. بازی درمانی به کودکان کمک می کند تا بتوانند مسائل و مشکلاتشان را حس کنند، با این هدف که ویژگی های روانی خود را بشناسند. در این نوع درمان، به کودک فرصت داده می شود تا احساسات آزاردهنده و مشکلات درون خود را از طریق بازی بروز داده و آنها را به نمایش بگذارد. در کودکان بی قرار حواس پرت که کنترل کمی روی حرکات بدنی خود دارند و براحتی هم متوقف نمی شوند، بازی کمک می کند تا تنش آنها آرام شود یا کودکانی که مورد ضرب و شتم و آزار جنسی قرار گرفته اند، می توانند از طریق بازی درمانی تا حد زیادی به آرامش و بهبود برسند.  درمانگر از طریق بازی درمانی یک موقعیت بازی را به صورت کلی ایجاد می کند که کودک بتواند ترس و تنش خود را بیرون بریزد، در حقیقت در بازی درمانی کودک «خود درونی اش» را نشان می دهد. شدت احساساتی که برخی کودکان در طول بازی درمانی از خود نشان می دهند گاهی بسیار تعجب آور است، احساساتی چون تنفر، ترس، تنهایی، ناامنی، احساس شکست، بی کفایتی و احساس ناخواسته بودن از این گونه احساسات است و غالبا شروع این احساسات باعث محرومیت و انحراف شخصیت کودک می شود. در حال حاضر ناآگاهی های والدین برخی کودکان سبب شده است که اختلالات عاطفی و رفتاری کودکان مانند ترس، خشم دروغگویی، حسد شب ادراری، وسواس ناخن جویدن و ... شیوع بیشتری پیدا کند در بازی درمانی پس از آن که کودک بازی با وسایل را شروع کرد، درمانگر با دقت اعمال و گفتار او را تحت نظر می گیرد و با مشاهده رفتارش در ضمن بازی به نگرانی های او پی می برد و پس از تفسیر و نتیجه گیری از عملکردهای کودک، راه حل هایی مناسب برای مشکلات او ارائه می کند.

مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی با در نظر گرفتن فضای مناسب و فراهم آوردن ابزار و اسباب بازی‌های مخصوص این کار زیر نظر متخصصین بازی درمانی می‌تواند کمک شایانی به مشکلات کودکان شما بکند.

برای درخواست نوبت و ارتباط با متخصصان شناختی-رفتاری مرکز روانشناسی و مشاوره مخدومی کلیک فرمایید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مخدومی می باشد.