اختلالات افسردگی (خلقی)

افسردگی اختلالی است که همه ما تا حدودی حداقل یکبار در زندگی آن را تجربه کرده‌ایم. در واقع افسردگی و اضطراب حکم سرماخوردگی بیماری‌های روحی را دارند. افسردگی اثر مستقیم روی خلق یا به اصطلاح حال و هوای ما می‌گذارد. و همین امر باعث می‌شود درک ما از رویدادهای محیط و انسان‌های اطرافمان تغییر کند که معمولا این تغییر منفی و بدبینانه است. افسردگی طبق آمارها دومین اختلال روانی رایج در بین مردم است و چندین میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند. شیوع بالای افسردگی از طرفی نگران کننده است اما همین شیوع بالا باعث شده متخصصان بیش از پیش در راه درمان آن تلاش کنند و خبر خوشایند این‌که اکنون اطلاعات و تکنیک‌های موفق زیادی برای درمان آن وجود دارد و کافی است از متخصصین برای رفع آن کمک بگیریم.

علل مختلف زیستی، محیطی، فردی و اجتماعی در تبیین آن نقش دارند. به طور کلی افسردگی پاسخ طبیعی انسان به فشارهای زندگی است اما این فشارها در همه افراد به یک اندازه نیست و یکسان تعریف نمی‌شود. اما اگر میزان افسردگی با واقعه‌ای که اتفاق افتاده است متناسب نباشد آن‌وقت افسردگی یک اختلال محسوب می‌شود. نا امیدی و بی انگیزگی به خصوص برای شروع کارهای هرچند ساده مثل حتی یک دوش ساده از مشخصه‌های افسردگی است. فرد تا اندازه‌ای نسبت به همه امور بی علاقه است و انجام آن‌ها را پوچ و بیهوده می‌داند. به طور کلی در افسردگی با علائم خلقی، شناختی، انگیزشی و جسمی روبرو هستیم. در علائم خلقی غمگینی کاملا مشهود است. افسرده‌ها معمولا از اضطراب نیز رنج می‌برندو بدترین زمان برای افسرده‌ها صبح‌ها است و به مرور در طول روز حالشان بهتر می‌شود. از نظر شناختی افراد افسرده نسبت به خودشان، دنیا و آینده بدبین هستند. شکست‌هایشان را به بی کفایتی خودشان و موفق‌هایشان را حاصل شانس و تقدیر می‌دانند. آن‌ها هرگز تصور نمی‌کنند بتوانند با اعمالشان اثر مثبتی روی آینده بگذارند و خود را به فردی منفعل تبدیل می‌کنند. از نظر انگیزشی افسرده‌ها صبح‌ها مشکل زیادی در از رختخواب بیرون آمدن دارند، همانطور که گفتیم برای آن‌ها شروع کارها سخت است. آن‌ها حتی نمی‌توانند در مورد چیزهای کوچک بدون تردید تصمیم بگیرند، حالتی که به آن فلج اراده می‌گوییم. در مورد نشانه‌های جسمی باید بگوییم ممکن است فرد دچار بی اشتهایی شود اما برخی نیز از خود پرخوری نشان می‌دهند به خصوص در افسردگی‌های خفیف. همچنین آن‌ها معمولا در به خواب رفتن مشکل دارند و صبح‌ها زودتر بیدار می‌شوند. بی میلی جنسی نیز در این افراد شایع است.

با افسردگی چه کنیم؟

در مورد افسردگی، انواعش، درمان و علائم مربوط آن می‌توانیم به میزان بسیار زیادی صحبت کنیم که از حوصله این بحث خارج است. آن‌چه اهمیت دارد این است که بدانید اگر احساس افسردگی می‌کنید تنها نیستید و حدود ۱۲۰ میلیون نفر در جهان با شما مشترک هستند. پیشرفت‌های زیادی در درمان این اختلال صورت گرفته است که می‌توان به انواع دارودرمانی‌ها، رویکردهای مختلف شناختی، رفتاری و روانکاوی اشاره کرد. امروزه چند جلسه درمانی به کمک متخصصین می‌تواند باعث پیروزی شما بر غول افسردگی شود فقط کافیست تصمیمتان را برای مبارزه با آن بگیرید.