اختلالات تجزیه ای

اختلالات تجزیه‌ای جز اختلالات مزمن روانشناسی محسوب می‌شود که فرد در آن دچار آشفتگی‌های شدید ذهنی هستند. فرد در این اختلال آگاهی نسبت به محیط و خودش را تا حدی از دست می‌دهد و در ادراک هویتش دچار مشکل می‌شود.  مثلا بخشی از حافظه و خاطراتش را فراموش می‌کند.

گاهی دورانی از زندگی را به طور کلی به یاد نمی‌آورد و یا در سنجش زمان و مکان دچار مشکل می‌شود. این اختلال در واقع یک مکانیسم دفاعی برای فرار از حوادث و خاطرات استرس برانگیز است. احتمال بروز این اختلال در افرادی که زمان کودکی دچار آزار و اذیت و تجاوز بوده‌اند بیشتر از سایر جمعیت است. در موارد شدید که در اصطلاح عامیانه به آن چند شخصیتی می‌گوییم فرد ممکن دست دست به کارهایی بزند که خودش از آن‌ها بی اطلاع است. خلق افسرده، فراموشی، جرح خویشتن، پرخاشگری، انزوا و … می‌تواند از این اختلال به وجود بیاید.

دسته بندی این اختلال به شرح زیر است:

  1. هویت تجزیه‌ای

نام قدیمی‌تر این اختلال، شخصیت چندگانه است. در آن بیمار دو یا بیشتر شخصیت مستقل از خود به نمایش می‌گذارد که نسبت به آن‌ها هشیار نیست. هر شخصیت مستقلا خودپنداره مجزایی برای فرد دارد که از شخصیت‌های دیگر بی‌خبر است. معمولا بین شخصیت‌های مختلف فرد سه نوع ارتباط می‌تواند وجود داشته باشد:

ارتباط‌های دوسر فراموشکارانه :شخصیت‌های فرعی هیج آگاهی از یکدیگر ندارند.

ارتباط‌های  دوسر آگاه هر شخصیت فرعی به خوبی از بقیه آگاه است. آن‌ها صدای دیگری را می‌‌شنوند و در میان خودشان صحبت می‌‌کنند.

ارتباط‌های یکسر فراموشکارانه :(متداول‌ترین الگوی ارتباطی) بعضی از شخصیت‌های فرعی از دیگران باخبرند اما این آگاهی دوطرفه نیست. به آن هویت‌هایی که آگاه هستند شخصیت‌های فرعی هم‌هشیار گفته می‌‌شود که نظاره‌گرهای ساکت‌اند که کارها و تفکرات شخصیت فرعی دیگر را می‌‌بیند اما با آن‌ها ارتباط ندارد. بعضی مواقع درحالی که یک شخصیت فرعی دیگر حاضر است، شخصیت فرعی هم‌هشیار خودش را به صورت غیرمستقیم می‌‌شناساند، مانند توهم‌های شنیداری یا نوشتن خودکار.

  1. یادزدودگی تجزیه‌ای (فراموشی تجزیه‌ای)

فرد در این اختلال اطلاعات مهمی از خودش را فراموش می‌کند. این اطلاعات معمولا برای فرد خوشایند نیستند. یادآوری می‌کنیم این اختلال با حواس پرتی و فراموش‌کاری‌های عادی روزانه متفاوت است. بعضی مواقع فرد به طور گزینشی اطلاعات خاصی را به یاد نمی‌آورد و اما در بقیه موارد حافظه‌اش ایرادی ندارد. باید توجه داشت این اختلال به صورت ناهشیار اتفاق می‌افتد و فرد عمدا این کار را نمی‌کند. در بعضی موارد نیز فرد اطلاعات هویتی خود مانند نام و محل تولد و در موارد شدید حتی خانه خود را نیز فراموش می‌کند که به آن فرار تجزیه‌ای می‌گویند.

  1. اختلال مسخ شخصیت/ واقعیت

اختلال مسخ شخصیت مسخ واقعیت نوعی تغییر و دگرگونی در ادراک وتجربه ما نسبت به دنیای بیرونی مان است هنگامیکه فرد بارها و بارها احساس کند که از بدن خود خارج شده و یا احساس این که همه چیز در اطرافش غیر واقعی هستند ، و یا ترکیبی از هر دو حس است . احساس مسخ شخصیت و مسخ واقعیت می تواند بسیار نگران کننده باشد و ممکن است شما احساس کنید که در رویا زندگی می کنید . علت دقیقی برای اختلال مسخ شخصیت مسخ واقعیت وجود ندارد .گرچه ، به نظر می رسد ارتباطی بین عدم توازن مواد شیمیایی خاص مغز (انتقال دهنده های عصبی) و ترس وجود دارد و منجر به این اختلال می شود.

همانطور که متوجه شدید اختلالات تجزیه‌ای مزمن، جدی و حتی می‌تواند خطرناک باشد. مشورت با متخصص در این اختلالات به شدت لازم است. انواع روان‌درمانی‌های عمیق و گاهی دارو درمانی برای این اختلال جواب‌گو بوده است. حمایت و کمک اطرافیان نیز در حل این موضوع اهمیت دارد. بنابراین برای مبارزه با این اختلال در خود یا اطرافیانتان حتما با یک متخصص ارتباط برقرار کنید.