اختلالات جنسی

اختلالات جنسی شامل سه دسته کژکاری جنسی، ملال جنسی و نابهنجاری‌های جنسی می‌شود. از آن‌جا که رابطه جنسی نقش پررنگی در روابط زناشویی دارد و درصد بالایی از طلاق‌ها شامل مشکلات در این زمینه هستند جدی گرفتن آن‌ها اهمیت بسزایی دارد.

دسته کژکاری‌های جنسی مربوط به اختلالاتی در روند مراحل آمیزش جنسی است که شامل تاخیر در انزال، اختلال نعوظ، اختلال ارگاسم در زن، اختلال برانگیختگی در زن، اختلال درد در زن، اختلال میل جنسی کم کارکرد در مرد و انزال زود رس می‌باشد. این دسته از اختلالات به کمک روان‌درمانی‌ها و در صورت لزوم درمان‌های پزشکی قالل کنترل است و خوشبختانه روان‌درمانی‌ها کارنامه موفقی در مقابله با آن داشته‌اند و شما می‌توانید به کمک متخصصین این مشکلات را رفع کنید.

دسته دوم که ملال جنسی نام دارد اختلالاتی را شامل می‌شود که فرد احساس هویت جنسی‌اش دچار مشکل می‌شود. این اختلال قبلا هویت جنسی نام داشت اما در طبقه بندی جدید اختلالات روانی ملال جنسی نام گرفت. افرادی که ملال جنسیتی دارند، خود را با روح و روان جنس مقابل تصور می‌کنند. افراد ممکن است گاهی با ظاهر کاملاً مردانه یا کاملاً زنانه و با روحیات جنس مخالف ظاهر شوند و از لحاظ فیزیکی هیچ مشکلی ندارند. البته نقش جنسیتی با فیزیک افراد می‌تواند در فرهنگ‌های مختلف متفاوت باشد. لازم به ذکر است این اختلال جزء عمیق‌ترین اختلالات جنسی به حساب می‌آید و معمولا فرد نیازمند درمان‌های پزشکی و عمل جراحی می‌باشد.

دسته سوم اختلالات جنسی که ممکن است برای دیگران مشکل آفرین باشد نابهنجاری‌های جنسی نام دارد که شامل اختلال تماشاگری جنسی، عورت نمایی، مالش دوستی، مازوخیسم جنسی، سادیسم جنسی، بچه بازی، یادگار پرستی و مبدل پوشی است. ترکیب روان‌درمانی و درمان‌های پزشکی می‌تواند به این افراد کمک شایانی نماید.

همان‌طور که ذکر شد مسائل جنسی از اهمت بالایی برخوردارند و نمی‌توان آن را نادیده گرفت. معمولا افراد دارای مشکلات جنسی به متخصصین مراجعه نمی‌کنند و اختلال خود را پنهان می‌کنند. اما این مساله می‌تواند برای شما قابل حل باشد و به شما کمک کند از زندگی سالمی که حق شماست احساس رضایت نمایید. بنابراین فرصت را از دست ندهید و هرچه زودتر برای گرفتن حقتان از زندگی اقدام نمایید.