اختلالات خواب و بیداری

همه افراد گاهی دچار بی‌خوابی و در بعضی مواقع پرخوابی می‌شوند، گاهی دیر به خواب می‌روند و هنگام صبح سخت از خواب برمی‌خیزند، این روند کاملا طبیعی است اما اگر وخامت آن به حدی باشد که زندگی روزمره او را دچار مشکل کند مبتلا به اختلالات خواب است. بی‌خوابی و پرخوابی می‌تواند به شکل‌های مختلف نمود پیدا کند اما آن‌چه مهم است بر هم زدن عملکرد روزانه افراد مبتلاست. این افراد معمولا در طول روز خواب‌آلود هستند و تمرکز کافی برای پرداختن به امور روزانه را ندارند، حافظه، قدرت پردازش و ادرام در این افراد تحت تاثیر مشکلات خوابشان قرار می‌گیرد. به غیر از بی‌خوابی و چرخوابی که شایع‌ترین اختلالات خواب هستند انواع دیگری نیز در دسته‌بندی اختلالات روانی وجود دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:

اختلال خواب‌گردی: همان‌طور که از نام آن پیداست در این اختلال فرد شب‌ها در حین خواب شروع به فعالیت می‌کنند، ممکن است راه برود یا در خواب حرف بزند. ضمن خوابگردی ، شخص چهره‌ای فاقد احساس و چشم‌هایی خیره دارد و نسبت به اقدام دیگران برای مکالمه با او نسبتا بی‌تفاوت است و به دشواری می‌توان او را بیدار نمود. بعد از بیدار شدن نمی‌تواند اتفاقات شب قبل را به خاطر بیاورد. این اختلال ممکن است برای فرد خطرناک باشد و او را در دردسر بیاندازند. اما خوشبختانه قابل درمان و کنترل است.

اختلال خواب مرتبط با تنفس: اختلالات تنفسی مرتبط با خواب، یک مشکل سلامت عمومی مهم است که ناراحتی قابل توجهی را ایجاد می کند. اختلالات تنفسی هنگام خواب در طیفی از آشفتگی های تنفسی وجود دارد از جمله مشکلاتی که موجب انسداد کامل یا نسبی راه هوا می شود، اختلالاتی که الگوی تنفس را تغییر می دهد، و برخی دیگر موجب تنفس کم یا کمبود اکسیژن می شوند. فرد مبتلا معمولا به دلیل کمبود اکسیژن از خواب برمی‌خیزد و مجدد به خواب می‌رود اما روز بعد به جز احساس خواب آلودگی و خستگی بقیه موارد را خیلی به یاد نمی‌آورد. این اختلال می‌تواند در افراد مسن و دارای مشکلات قلبی خطرناک باشد.

حمله خواب: حمله خواب یا نارکولپسی عارضه‌ای است که در آن فرد به طور ناگهانی و اغلب در ساعات غیرمعمول به خواب می‌رود. فرد مبتلا به نارکولپسی ممکن است به طور ناگهانی به خواب برود و یا کنترل کارکرد عضلاتش را در حین غذاخوردن، رانندگی و یا در حین راه رفتن در خیابان از دست بدهد. این افراد در طول روز معمولا به طور مفزط خواب آلود هستند و در شب آشفتگی خواب در آن‌ها مشاهده می‌شود. مشکلات پزشکی عامل اصلی این اختلال است که باید کنترل و درمان شود.

اختلال ریتم شبانه روزی خواب و بیداری: معمولا کسانی که به خاطر شغلشان ناچار به پذیرش شیفت‌های شبانه هستند یا افرادی که در حین مسافرت ساعت شبانه‌ روزی طبیعی بدنشان تغییر می‌کند دچار این اختلال می‌شوند. بنابراین این اختلال ناشی از مشکل در تنظیم ساعات درونی بدن است.

کابوس: اختلال کابوس شبانه بصورت رویاهای روشن و ترسناکی است که بتدریج اضطراب ناشی از ان زیاد شده و شخص نهایتا هراسان از خواب بیدار می شود . بدنبال بیدار شدن شخص سرعت هوشیار و آگاه به زمان و مکان است . این اختلال برخلاف اختلال وحشت شبانه همراه با یاد آوری دقیق محتوای رویا بعد از بیدار شدن است. گرچه حدود ۵۰ درصد بزرگسال هستند بصورت گهگاهی دچار کابوسهای شبانه میشوند (گاهی بدنبال استرس زیاد) اما بطور معمول این اختلال بیشتر در کودکان مشاهده می شود . گاهی علت ایجاد کابوس های شبانه اختلالات زمینه ای روانپزشکی (اضطراب / افسردگی) و گاهی مصرف برخی داروهاست . معمولا عدم نیاز به درمان خاص (در مورد کودکان بررسی و بهبود شرایط محیطی) ولی در موارد شدید و طولانی می توان از درمان دارویی استفاده کرد.

سندرم پاهای بیقرار: این سندروم  نوعی اختلال خواب است که در آن، فرد مبتلا دچار احساس ناخوشایند در پاها می‌شود و آن را به صورت احساس گزگز، مورمور، سوزش، درد و کشش و یا حرکت حشرات روی پوست توصیف می‌کند و بیمار برای کاهش درد ناچار است پای خود را تکان دهد و یا بکشد. اگر کسی کنار این افراد بخوابد معمولا شاهد تکان دادن بیش از اندازه پاهایشان در خواب هستند. حرکت پاها، راه رفتن، مالش یا ماساژ پاها و یا خم کردن زانوها به طور موقت تا حدی علایم را کاهش می‌دهد و عدم تحرک و استراحت، سبب تشدید علائم بیماری می‌شود. این بیماران معمولا در به خواب رفتن دچار مشکل هستند و معمولا بهترین خواب را در انتهای شب و ساعات صبح تجربه می‌کنند. چون این افراد شب ها خواب کافی ندارند، ممکن است در طول روز خواب آلود باشند.

به طور کلی افراد در مواقع استرس‌زا و مشکلات زندگی احتمال دار دچار انواع اختلالات خواب به خصوص بی‌خوابی شوند که در موارد کمک گرفتن از متخصصین روان‌درمانی به شدت موثر است. اما در سایر موارد لازم است با پزشک متخصص مشورت و در صورت لزوم از دارو استفاده نمایید.