اختلالات دو قطبی

همانطور که از نام این اختلال پیداست افرادی که دچار آن می‌شوند بین دو قطب افسردگی و شیدایی در نوسان هستند.

اختلالات-دو-قطبیهمه افراد گاهی بنا بر موقعیت و شرایط محیطشان حال خوب یا بد دارند و این نوسان طبیعی است اما در اختلال دو قطبی شدت نوسانات خلقی بالاست و فرد را در زندگی اجتماعی و روزمره دچار مشکل می‌کند. معمولا این نوسانات خلقی از چند هفته تا چند ماه این طول می‌کشد. در قطب منفی این اختلال فرد به شدت احساس افسردگی و غمگینی می‌کند، از حرکت باز می‌ایستد احساس پوچی می‌کند، خود را در اتاق حبس و می‌تواند ساعت‌ها گریه کند و برعکس در قطب شیدایی فرد به شدت خلقش بالا می‌رود و پر انرژی می‌شود دست به کارهای ریسک پذیر و گاهی خطرناک می‌زند، ولخرجی‌های افراطی می‌کند و گاهی از خود بیقراری و پرخاشگری نیز نشان می‌دهد.

معمولا از هر ۱۰۰ نفر ۱ نفر به این اختلال که بعد از نوجوانی شروع می‌شود مبتلاست. در سنین میانسالی و پیری این اختلال نادر است و در بین خانم‌ها و آقایان احتمال وقوع برابر دارد.

 

این افراد چطور قابل تشخیص هستند؟

مهم‌ترین نشانه تشخیص این افراد دوره‌های خلقی ناپایدار بین افسردگی و شادی و انرژی بالای افراط گونه است. وقتی فرد در فاز افسردگی قرار دارد از لحاظ روحی بسیار حساس و زودرنج می‌شود، حس بی‌ارزشی و نا امیدی به سراغ او می‌آید، بی‌دلیل گریه می‌کنند، نسبت به همه امور بی‌تفاوت هستند و از چیزی لذت نمی‌برند و حتی در مواردی ممکن است از خودکشی و آسیب به خود صحبت کنند. از نظر فکری آن‌ها قدرت تصمیم‌گیریشان را از دست می‌دهند و سرشار از افکار ناامید کننده و منفی می‌شوند. همچنین ممکن است مشکلاتی در تمرکز و حافظه برایشان پیش آید. از لحاظ جسمی این افراد در فاز افسردگی احساس خستگی و کوفتگی دائمی می‌کنند ممکن است صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوند اما با حالت کرختی و بی حوصلگی. گاهی دچار کاهش اشتها و از دست دادن وزن و گاهی دچار یبوست می‌شوند. رفتارشان با اطرافیان در این دوره طرد کننده و بی‌تفاوت می‌شود و از مواجهه مستقیم با افراد ممکن است اجتناب کنند. آن‌ها حتی در شروع و تمام کردن کوچکترین کارهای روزمره دچار مشکل هستند. اما در فاز شیدایی وضعیت به گونه‌ دیگری است، انرژی آن‌ها به طرز محسوسی بالا می‌رود و نسبت به امور خوشبینی افراطی پیدا می‌کنند. نسبت به توانایی خود اعتماد به نفس بالایی پیدا می‌کنند اما توجه داشته باشید این موضوع عادی نسیت و شبیه به بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد عادی نیست بلکه ممکن است فرد مبتلا را دچار دردسر کند چرا که سطحی و به دور از منطق اتفاق افتاده است و حتی ممکن است او را در خطر آسیب قرار دهد. آن‌ها نسبت به کسانی که در این شور و هیجان بالا همراهیشان نمی‌کنند تحریک‌پذیر و گاهی عصبی می‌شوند. در این فاز آن‌ها از یک فکر به فکر دیگر می‌پرند در حالات شدید این اختلال ممکن است پرش افکار داشته باشند و حتی گاهی توهم دیدن و شنیدن صداهایی که کسی نمی‌شنود به سراغشان می‌آید. به لحاظ رفتاری شروع به برنامه ریزی‌های بلندپروازانه می‌کنند بسیار پرجنب و جوش و فعال می‌شوند گاهی با افراد غریبه احساس صمیمیت بالا می‌کنند و احساساتشان را بیش از حد بروز می‌دهند.

اختلالات-دو-قطبی

دو نوع این اختلال به نام‌های اختلال دوقطبی نوع ۱ و اختلال دو قطبی نوع ۲ وجود دارند. در اختلال دو قطبی نوع ۱ حداقل یک دوره یک هفتگی شیدایی وجود دارد، اکثر افراد دوره‌های افسردگی هم تجربه می‌کنند اما ممکن است تنها در دوره شیدایی بمانند. در نوع دوم اختلال دو قطبی افسردگی شدید وجود دارد به به میزان و شدت کمتری شیدایی را نیز تجربه می‌کند. در اختلال ادوارخویی یا سیکلوتایمی که نوع شدید اختلال دو قطبی محسوب می‌شود فرد به مدت طولانی در زمان عمر خود دچار نوسانات خلقی می‌شود. دخالت ژنی در این اختلال ثایت شده است و تحقیقات نشان داده‌اند فرزندان افراد مبتلا به احتمال دو یا سه برابر بیشتر از افراد عادی احتمال مبتلا شدن به آن را دارند.

چطور به این افراد کمک کنیم؟

این افراد نیاز بالایی به مراجع نزد روانشناس و روانپزشک دارند. بخش عمده درمان‌ آن‌ها اغلب دارودرمانی است و حتما باید سریع‌تر به روانپزشک مراجعه کنند. بنابراین هرچه سریع‌تر آن‌ها را در رجوع به افراد مختصص یاری رسانی کنید. معمولا داروی لیتیوم برای این افراد تجویز می‌شود که گاهی همراه با عوارض جانبی احساس تشنگی، افزایش وزن، تاری دید و لرزش خفیف دست‌هاست که پزشک می‌تواند با تنظیم دوز دارو آن‌ها را کنترل کند. همچنین در بین دوره‌های اختلال دو قطبی روان‌درمانی موثر واقع می‌شود و فرد را برای مقابله و کنترل این اختلال آماده می‌کند.