اختلالات علائم جسمانی

وقتی نشانه‌های متعدد بیماری جسمانی داریم اما منشاء فیزیکی برای آن یافت نمی‌شود احتمالا به اختلال علائم جسمانی مبتلا هستیم. علائمی مثل درد در نواحی مختلف بدن مثل سر درد یا احساس خستگی که عموما بیماری وخیم و جدی نیستند اما زندگی فرد را تحت تاثیر قرار داده‌اند و علت فیزیکی ندارند جز این دسته از اختلالات به شمار می‌روند که اکثر ما آن را تجربه کرده‌ایم اما شدت آن به نحوی که زندگی ما را مختل کند نبوده است. افرادی که به آن مبتلا هستند بیماری خود را جدی و تهدید کننده می‌دانند. اغلب به دنبال درمان‌های پزشکی و داروهای متعدد می‌روند اما تسکین چندانی نمی‌یابند. توجه کنید که درد واقعا وجود دارد و بیمار به آن تمارض نمی‌کند. انواع این اختلال در آخرین دسته بندی اختلالات روانی به شرح زیر است:

اضطراب بیماری: فرد در این اختلال دائم فکر می‌مند به شدت بیمار است و خطر بیماری او را تهدید می‌کند و مدام به پزشک مراجعه می‌کند. به این اختلال خود بیمار انگاری نیز می‌گویند. توجه داشته باشید هیچ علائم جسمی در فرد مشاهده نمی‌شود و او فقط دچار اضطراب است که نکند بیماری دارد یا احتمال ابتلا به بیماری دارد. اگر در این حین بیماری خاصی نیز بروز کند اضطراب فرد دو چندان می‌شود و باعث پریشانی وی خواهد شد.

اختلالات تبدیلی: اختلالات تبدیلی بیماری‌های جسمانی معمولا جدی هستند که نشانه‌‌هایش با کارکردهای پزشکی و آناتومی قابل توجیه نیست. مثلا فرد به یکباره موقتا فلج می‌شود یا نمی‌تواند ببینید در حال‌که دستگاه عضلانی و بینایی‌اش سالم است. یک سوم مردم در طول عمر گاهی دچار این اختلال می‌شوند. نشانه‌های این اختلال معمولا به تدریج و خود به خود برطرف می‌شود اما برای جلوگیری مجدد از آن در موارد شدید حتما روان درمانی توصیه می‌شود.

اختلالات ساختگی: در این اختلال فرد برای ایفای نقش بیمار عمدا نشانه‌های بیماری جسمی یا روانی را بروز می‌دهد. هدف اصلی آن‌ها اغلب بستری شدن است. این افراد قبل از این‌که مشخص شود بیمار واقعی نیستند بیمارستان را ترک می‌کنند. به این اختلال اعتیاد بیمارستان نیز گفته می‌شود.

اختلالات جسمانی در واقع فریادی برای کمک طلبی از دیگران است تا فرد بگوید حالم خوب نیست و نیاز به توجه شما دارم. خانواده و اطرافیان در بروز و بهبود این اختلالات نقش مهمی دارند و در کنار کمک متخصصین می‌توانند این اختلال را به نحو موثری کنترل نمایند.