سازه‌های روانشناختی تحصیلی

می‌دانیم برای موفقیت در امر تحصیل تنها وجود منابع، مطالعه صحیح و صرف زمان مناسب کافی نیست. در اطرافتان حتما خیلی‌ها را می‌شناسید که با صرف وقت و هزینه در بهترین شرایط قادر به موفقیت و رسیدن به هدف نبوده‌اند.

خیلی‌ها را نیز می‌شناسیم که زیر فشارها و مشکلات زندگی دست از تلاش بر نمی‌دارند و عده‌ای دیگر با اولین شکست همه چیز را رها می‌کنند. اما این همه تفاوت در تلاش و پشتکار از کجا می‌آید؟ چرا بعضی از افراد هدف دارند و بعضی خیر؟ چرا بعضی از افراد امید به موفقیت دارند و بعضی خیر؟

جواب این سوال و خیلی از سوال‌های دیگر در سازه‌های روانشناختی افراد و تفاوت‌های منحصر به فردشان در این زمینه است. برخی سازه‌های روانشناختی مهم تحصیلی عبارتند از:

انگیزه پیشرفت:

انگیزه پیشرفت عبارت است از نیروی انجام دادن خوب کارها نسبت به استانداردهای عالی. دیوید میک للند و جان اتکسنیون که ماهیت انگیزش پیشرفت را در چهل سال اخیر مطالعه کرده‌اند نیاز پیشرفت را اینگونه تعریف می‌کنند: جستجو کردن موفقیت در رقابت با استانداردهای عالی. شخص با انگیزش پیشرفت نیرومند می‌خواهد در برخی از تکالیف چالش انگیز موفق شود. آگاهی از ضعف در انگیزه پیشرفت و رفع آن مسیر هدف‌یابی زندگی فرد را به طور کلی در جهت مثبت دگرگون می‌کند.

اضطراب امتحان:

ترس از امتحان بین دانش آموزان و دانشجویان با شدت متفاوت تقریبا همه گیر و رایج است و مهم‌ترین علت این موضوع ، نتیجه امتحان است.  نتیجه‌ای که مدرک قبولی یا مردودی محسوب گردیده و باعث ارتقاء ، تهدید ، تشویق و یا تنبیه می‌گردد. گاهی اوقات این نتیجه می‌تواند سرنوشت را نیز رقم زند. به همین علت هر چه نتیجه ، حساسیت و اهمیت بیشتری داشته باشد، به همان نسبت می‌تواند اضطراب و ترس از امتحان گردد، که برخی از آنها عبارتند از: ترس از فراموش کردن مطالب خوانده شده، سختگیری مدرسین در طی سال تحصیلی، انتظار بیش از حد والدین، عدم وجود خود باوری در فرد و نامشخص بودن سؤالات امتحان.

خودکارآمدی تحصیلی:

در طول دو دهه گذشته خودکارآمدی به عنوان یک رفتار انگیزشی مهم مورد بررسی قرار گرفته است. خودکارآمدی به پاسخ این سوال مربوط می‌شود که آیا می‌توانم این تکلیف را در این موقعیت انجام دهم؟ در واقع تعبیرات شناختی ما از موفقیت‌ها و شکست‌هایمان بر باورهای خودکارآمدی بعدی ما اثر می‌گذارد. خودکارآمدی عامل بسیار تعیین کننده‌ای در تلاش، انگیزه پیشرفت و انتخاب اهداف ما به حساب می‌آید و می‌تواند به طور چشمگیری توان ما را در مقابله با مشکلات تحصیلی بالا ببرد.

پیشرفت تحصیلی:

اگر آموخته های فرد متناسب با توان و استعدادهای بالقوه اش باشد یا فاصله ای بین توان بالقوه و توان بالفعل دانش آموز نباشد می گوئیم پیشرفت تحصیلی اتفاق افتاده است. اما تشخیص این توان بالقوه و بالفعل نیازمند سنجش و تحلیل متخصصان این امر می‌باشد و نمی‌توان تنها با ملاک قرار دادن فلان نمره و رتبه و کسب آن‌ها ادعایی در پیشرفت تحصیلی فرد خاصی کرد. این کار نه تنها کمکی به حل قضیه نمی‌کند بلکه شرایط را پیچیده‌تر می‌نماید. بنابراین هرگز سعی نکنید از طریق مقایسه خود با دیگران یا یک نمره خاص پیشرفت تحصیلیتان را بسنجید.

فرسودگی تحصلی:

به طور مرسوم فرسودگی به عنوان یک سندرم سه بعدی مورد توجه قرار می گیرد که ابعاد آن شامل خستگی هیجانی، زوال شخصیت وتمامیت فردی کاهش یافته است. خستگی هیجانی که اشاره به احساس خالی و تهی شدن از منابع هیجانی فرد دارد به عنوان مولفه استرس فردی در فرسودگی تحصیلی شناخته می‌شود.

زوال شخصیت اشاره به پاسخ‌های منفی بدبینانه یا بیش از حد با بی رغبتی به سایر افراد در محل تحصیل دارد که مولفه بین فردی فرسودگی را نشان می دهد و تمامیت فردی کاهش یافته اشاره به احساس کاستی در شایستگی  و میزان باروری و حس کارآیی پایین فرد دارد که مولفه خود ارزیابی فرسودگی را شامل می‌شود. فرسودگی تحصیلی می‌تواند تمام زحمات شما را به یکباره از بین ببرد بنابراین باید جدی گرفته شود و برای مقابله با آن اقدامات لازم را با یاری متخصصین انجام دهید.

تمام سازه‌های بالا قابل سنجش، اندازه گیری و مهم‌تر از همه قابل ارتقا هستند. آگاهی از هریک از این موارد می‌تواند نتیجه هدف‌های شما را به طرز چشمگیری تغییر دهد. اگر فکر می‌کنید لازم است درباره آن‌ها اطلاعات بیشتری کسب کنید یا نیاز به کمک در مورد آن‌ها را دارید حتما با یک متخصص مشورت فرمایید.