مسائل مربوط به دانش پژوهان

برای افراد در حال تحصیل تنها مدیریت زمان، بودجه بندی سوالات، تمرکز حواس، و هدف گذاری تنها تشکیل دهنده زندگی نیستند هرچند که در این مرحله از زندگی فرد این سازه‌ها مهم‌ترین نقش‌ها را بازی می‌کنند اما فرد به عنوان یک موجود اجتماعی در خانواده، محیط و فرهنگ در یک زمینه و بافت به خصوص در حال گذران زندگی است که می‌تواند کیفیت روابط، رفاه جسمی، رفاه ذهنی و ابعاد مختلف زندگی او را تغییر دهد که به طور قطع بر روی مسائل مرتبط با تحصیل وی نیز اثر خواهد گذاشت لذا نادیده گرفتن آن‌ها امکان پذیر نیست. برخی از مهم‌ترین این عناصر عبارتند از:

رضایت از زندگی:

مفهوم رضایت از زندگی، هرچند که با مفاهیم دیگری مانند خوش‌بینی و شادکامی نزدیک است، اما تعریف خاص خود را دارد. رضایت از زندگی به معنی احساس فرد در مورد عملکرد و شرایط زندگی‌اش و یا به عبارت دیگر ارزیابی سلامت و بهزیستی‌اش و استفاده کارآمد از آن‌هاست. در واقع جنبه ذهنی از کیفیت زندگی را، “رضایت از زندگی” می‌نامند که دربردارنده جنبه‌های گوناگونی از زندگی و دارای ثبات نسبی است. به عبارت دیگر یک فرد زمانی از زندگی‌اش راضی است که احساس درونی مثبت و نسبتاً پایایی به جنبه‌های مختلف زندگی خود داشته باشد. قطعا افراد در حال تحصیل که در این زمینه نمره بالاتری کسب کنند فرصت بیشتری برای پرداختن به امور تحصیلی دارند و در مواردی که امکان رضایت از زندگی برای فرد وجود ندارد لازم است به کمک متخصصین بهترین تصمیم را برای رسیدن به نتیجه اتخاذ کند.

کیفیت زندگی:

سازمان بهداشت جهانی، کیفیت زندگی را به صورت زیر تعریف کرده است:

درک و آگاهی افراد از موقعیت خود در زندگی در متن فرهنگ و نظام ارزش‌های محل زندگیشان و در ارتباط با اهداف، انتظارات، استانداردها و مسائل مربوط به خود فرد می‌باشد و با این عوامل مرتبط است: سلامت جسمانی، وضعیت روانی، میزان استقلال، روابط اجتماعی، باورها و ارزش‌ها. این درک و آگاهی به دو صورت عینی و ذهنی بروز می‌کند. جنبه عینی کیفیت زندگی همان شیوه رفتارهای قابل مشاهده فرد در جنبه‌های مختلف زندگی است، از اینرو مردم با مشاهده نحوه زندگی یک فرد می‌توانند در مورد کیفیت زندگی او قضاوت کنند. ولی جنبه مهم‌تر کیفیت زندگی تصور ذهنی آن است.

به این معنی که امکان دارد دیگران با مشاهده رفتار فرد، کیفیت زندگی او را مثبت ارزیابی کنند، اما خود فرد چندان تصور مثبتی از آن نداشته باشد. لازم است برای فرد در حال تحصیل اقدامات لازم جهت ارتقای این سازه مهم صورت پذیرد و طبق آن برنامه‌ریزی‌های تحصیلی انجام گیرد.

سبک‌های هویت:

هویت انواع مختلفی دارد که در هرکدام از آن‌ها فرد دارای ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد خود است و لازم است شرایط تحصیلی وی نیز با این سبک همخوانی داشته باشد تا بتواند بهترین نتیجه را از آن بگیرد. به غیر از خود سازه هویت که انواع مختلفی دارد، سبک‌های یادگیری و سبک‌های شخصیتی که همه با هم همبستگی بالا و معناداری دارند می‌توانند شیوه مطالعه کارآمد را در فرد تعیین کنند.

اوقات فراغت:

بعضی از افراد در ایام امتحانات و کنکور خود را از همه لذات دنیا محروم می‌کنند و بعضی دیگر با برنامه ریزی نادرست سعی می‌کنند این موضوع را نیز در برنامه خودشان بگنجانند. اما حتی نوع و میزان اوقات فراغت و برنامه‌های سرگرمی افراد در حال تحصیل نیز می‌تواند اثر قابل توجهی روی روند کار آن‌ها داشته باشد. خودآگاهی در تعیین این سازه مهم‌ترین نقش را ایفا می‌کند، تمام سرگرمی‌ها برای همه لذت بخش و مفید نیست و نمی‌تواند حال شما را برای انرژی یافتن دوباره بهتر کند! بنابراین حتما در مورد مساله خودآگاهی و نحوه صحیح استفاده از اوقات فراغت خود در حین تحصیل با مشاور تحصیلی خود صحبت نمایید.