مهارت های تحصیلی

اهمیت امر آموزش به خصوص در دوران تحصیل بر کسی پوشیده نیست. رقابت در بین دانش‌آموزان و دانشجویان هرسال بیشتر از پیش این مساله را برجسته‌تر می‌کند. نمی‌توانیم کسی را پیدا کنیم که از موفقیت، قبولی در یک رشته مناسب و دانشگاه خوب خوشحال نشود اما چرا همه نمی‌توانند به این موقعیت برسند؟ قطعا عوامل زیادی در این امر دخیل هستند اما بدون شک مهم‌ترین آن عدم توانایی در مهارت‌های تحصیلی است. مهارت‌های تحصیلی دسته‌ای از توانایی‌های اکتسابی و قابل آموزش است که نتیجه را برای فرد تلاش کننده به طور معنادار و چشمگیری تغییر می‌دهد. عمده این مهارت‌ها عبارتند از:

روش‌های مطالعه:

نمی‌توانیم برای همه افراد یک نسخه مشابه در درس خواندن بپیچیم! هر شخصی سبک یادگیری مخصوص به خودش را دارد. بعضی از افراد در یادگیری دیداری و بعضی در یادگیری عملی قوی هستند و نمی‌توانند انتظار داشته باشند از یک روش مشابه نتیجه مشابهی بگیرند. روش مطالعه هرکس به جز موارد عمومی مانند محیط مناسب، نور مناسب، تهویه مناسب و … اختصاصی و منحصر به فرد است و برای نتیجه بهتر باید بتواند با آگاهی از آن روش مطالعه مفید خود را تنظیم نماید.

مهارت گوش دادن:

ما در حین یادگیری تمام تلاش خود را می‌کنیم که نکته به نکته آن‌چه آموزش می‌بینیم را گوش و به خاطر بسپاریم اما طبق اصل یا قانون ۲۰۸۰ این کار بازده‌ای مناسبی ندارد. اصل پارتو می‌گوید ۸۰ درصد از رخدادها تنها از ۲۰ درصد دلایل به وجود می‌آید. در گوش دادن هم همین طور است، ۸۰ درصد یادگیری مفید شما تنها از ۲۰ درصد آنچه آموزش دیده‌اید تفاق می‌افتد پس باید مهارت لازم را در به وقوع پیوستن این ۲۰ درصد بیاموزید و وقت خود را ساعت‌ها و ماه‌ها صرف کلاس‌ها و کتاب‌ها و آزمون‌هایی که کارایی لازم را برای شما ندارند نکنید.

تمرکز حواس:

در هر رویکردی از یادگیری مهم‌ترین بخش را توجه و تمکز حواس تشکیل می‌دهد. ذهن ما عموما از لحاظ تکاملی به محرکات محیط واکنش نشان می‌دهد و آن‌ها را پردازش می‌کند. در چنین شرایطی متمرکز ماندن برای ارتقا کیفیت یادگیری حیاتی است و می‌توانیم با انجام تکنیک‌های تمرکز حواس به طور چمگیری در بهبود آن موفق عمل کنیم.

یادداشت برداری:

یادداشت برداری مهارت مهمی است که اگر به روش صحیح اجرا شود در تمرکز، حافظه و یادگیری نقش به سزایی را ایفا می‌کند اما اگر درست استفاده نشود تمام سازه‌های بالا را مخدوش می‌کند. همین که قلم کاغذ را برداریم و هرچیزی که می‌شنویم را یادداشت برداری کنیم کافی نیست. این‌که چه قسمت‌هایی از آموزش و به چه سبکی یادداشت شود مهارتی است که در امر تحصیل می‌تواند مانند یک ابزار کمک آموزشی در اختیار شما باشد.

تندخوانی:

همان‌طور که گفتیم طبق اصل پارتو ۸۰ درصد نتیجه ما حاصل ۲۰ درصد کار مفید است! لازم نیست ساعت‌ها پای کتاب باشیم و خط به خط آن را حفظ کنیم. آیا این کار واقعا به ما کمک می‌کند؟ اگر اینطور است پس چرا مطالب یادمان می‌رود و نمی‌توانیم در وقت مشخص تمام آن‌چه لازم است را بخوانیم؟ مهارت تند خوانی می‌تواند به طور جد برای ما زمان بخرد! و تمام افرادی که مشغول به تحصیل هستند می‌دانند این معامله برایشان سود بالایی به همراه دارد و زمان با ارزش‌تر از آن است که نمی‌شود به سادگی از کنار این مهارت گذشت.

مدیریت زمان:

همان طور که در بالا اشاره شد زمان بخش بسیار مهمی در روند مطالعه و تحصیل دارد. خیلی از دانش‌آموزان و دانشجویان علاوه بر این‌که نمی‌توانند تمام مطالب لازم را در وقت مقرر شده به اتمام برسانند اضطراب ناشی از آن را نیز به دوش می‌کشند. اما تمام این مسائل با یک برنامه‌ریزی حرفه‌ای و مدیریت شده به راحتی قابل حل است.

تکنیک‌های مروری:

در آزمون‌هایی با حجم بالا مثل کنکور یا امتحانات نهایی هرچقدر هم در زمان‌بندی، تمرکز و روش صحیح مطالعه ماهر باشیم بدون یک مرور صحیح و به جا نمی‌توانیم حافظه خود را دسته بندی کنیم تا هنگام بازیابی مطالب به راحتی از آن استفاده نماییم. این که چه وقت و به شکل مطالب خوانده شده را مرور کنیم به شدت می‌تواند در بازیابی و یادآوری مطالب در امتحان به ما کمک کند. اما گاهی با روش‌های غلط مروری یا مطالب حاشیه‌ای یا تمام مطالب را با صرف وقت زیاد مجدد می‌خوانیم که پر واضح است نتیجه مثبت آن برای ما واروونه خواهد شد.

به طور کلی سال‌ها و دهه‌هاست که در کشورهای پیشرفته مهارت‌های تحصیلی مهم شمرده می‌شوند و آن را یکی از اصول با اهمیت موفقیت به حساب می‌آورند. در کشور ما نیز در چند سال اخیر این موضوع برجسته شده است و می‌توانیم با رجوع به متخصصین خبره این امر نهایت استفاده را از این مهارت‌های اکتسابی بنماییم.