خانواده، زوجین و فرزندپروری

اهمیت بنیان و نظام خانواده بر کسی پوشیده نیست. خانواده بخش هسته‌ای و بسیار مهم نظام اجتماعی را تشکیل می‌دهد که خلل در سلامت روان آن در کل نظام اجتماعی اخلال ایجاد می‌کند و قطعا ارتقای سلامت روان در آن تمام جوانب یک جامعه سالم را بهبود می‌بخشد. با توجه به مشکلات متعدد جامعه مدرن امروز این نظام مهم در معرض انواع ناملایمات، سختی‌ها و فراز و نشیب‌هایی قرار گرفته است که لزوم پرداختن بیش از قبل را در این زمینه توجیه می‌کند. خانواده به دو بخش مهم زوجین و فرزندان تقسیم می‌شوند که هرکدام مسائل جدی مربوط به سلامت روان خود را دارند و در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت.

زوجین: تمام مراحل ازدواج از آشنایی پیش از آن تا مراسم و دوران زندگی نیازمند مهارت‌های خاص و منطقی است که بتواند سلامت روان هر دو طرف را به ارمغان آورد. موارد مربوط به زوجین شامل رضایت زناشویی، تعهد زناشویی، صمیمیت زناشویی، کیفیت زناشویی، خشونت خانگی، مهارت‌های ارتباطی زناشویی، خیانت، طلاق، سازگاری زناشویی، دلزدگی زناشویی، اقتصاد خانواده، استرش زناشویی و خانواده گسترده از جمله مهم‌ترین موارد در این حوزه است که بیشترین پژوهش‌ها را تا به امروز به خود اختصاص داده است. خوشبختانه تمام این مسائل به کمک متخصصان مربوطه قابل ارتقا و بهبود می‌باشد و تا به امروز کمک شایانی به کیفیت سلامت روان زوجین کرده است.

فرزندپروری: بخش بسیار مهم خانواده را مهارت‌های فرزندپروری تشکیل می‌شود. مشکلات فرزندان به طور صعودی منجر به خلل در کیفیت زندگی خانواده و زوج‌ها شده است و نیاز به مهارت‌های لازم در این زمینه به شدت احساس می‌شود. سبک‌های فرزندپروری، خانواده‌های دارای فرزندان خاص، تعارضات والد فرزندی، اعتیاد فرزندان، رابطه با نوجوانان، نقش والدین در تحصیل فرزندان، ارتباط‌های چند فرزندی و تربیتی جنسی فرزندان از جمله موارد مهمی است که خانواده‌ها می‌توانند با کسب آموزش در مهارت‌های مخصوص به هر کدام از آن‌ها کمک شایانی به تربیت فرزندان سالم و مفید در جامعه نمایند. بیشترین گلایه والدین در این زمینه این است که ما فرزندانمان را درک نمی‌کنیم. این جمله کاملا درست و مربوط به تفاوت نسل‌هاست که هر روز شکاف آن را بیشتر احساس می‌کنیم و برای پر کردن این شکاف می‌توانیم مهارت‌های لازم در آن را به کار بریم.

همانطور که در بالا اشاره شد فراهم آوردن سلامت روان هر خانواده ابتدا به عهده هر فرد از همان خانواده است. معمولا خانواده‌ها زیر بار فشار مشکلات ناشی از مسائل آن دچار سرخوردگی یا بهتر بگوییم روزمرگی بی پایانی می‌شوند که در برابر آن‌ها برای هر تلاش و ترمیم روابط قد علم می‌کند. اما خبر خوب این است که تمام مواردی که در بالا ذکر شد سال‌هاست مورد پژوهش و مطالعه قرار گرفته‌اند و شما می‌توانید به کمک متخصصین از کاربرد آن بهره‌مند شوید.