سالمندان

امروزه با توجه به پیشرفت‌های پزشکی در زمینه بهداشت ، شاهد افزایش جمعیت سالمندان هستیم. آمارها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۳۰ میلادی جمعیت سالمندان در دنیا از ۹ درصد به ۱۶ درصد و در ایران از ۵٫۶ درصد به ۱۷٫۵ درصد افزایش خواهد یافت.

از طرف دیگر سالمندان شاهد تقلیل توانایی‌های بدنی (جسمی) و روانی خویش هستند و انواع بیماری‌ها و مشکلات روانی آن‌ها را تهدید می‌کند. بیماری‌های جسمانی نظیر  ایست قلبی ، مشکلات تنفسی ، پوکی استخوان ، مشکلات گوارشی و انواع آسیب‌های مغزی و انواع اختلالات روانی نظیر اضطراب ، افسردگی ، سوء مصرف مواد ، بی‌خوابی و مشکلات جنسی ، برخی از مسائل سالمندی در روانشناسی است. تغییرات شغلی، روابط با فرزندان، کاهش درآمد، وابستگی مالی و عاطفی و انواع دیگر مشکلات سالمندان این قشر را بسیار آسیب پذیر و نیازمند حمایت‌های روان‌شناختی می‌کند.

تمام رویکردهای پزشکی و روانی معتقدند در کنار انواع مراقبت‌های جسمانی بخش مراقبت‌های روانی از سالمندان بسیار حائز اهمیت است. برخی مسائل مربوط به آن‌ها از جمله بازنشستگی، حضور در خانواده گسترده، کنش پذیری سالمندی،کیفیت زندگی، احساس تنهایی و خودکارآمدی سالمندی از انواع مسائلی است که روانشناسی سالمندی به آن پرداخته است و اطلاعات و مهارت‌های مهمی را به دست آورده است که متخصصان می‌توانند آن را در اختیار سالمندان قرار دهند و کمک شایانی به بالا بردن کیفیت زندگی آن‌ها در این دوره حساس نمایند.