اختلالات دفعی

ارتباط به معنای فرستادن،‌ دریافت و تبادل اطلاعات می باشد که این اطلاعات می تواند شامل : حقایق، افکار، احساسات، درخواست ها و … باشد ، زبان به عنوان ابزاری برای انتقال مفاهیم بالا می باشد. لذا، استفاده مؤثر و مناسب از زبان برای برقراری ارتباط با جهان پیرامون برای هر فرد یک امر حیاتی و اساسی است . توانایی تبادل اطلاعات از طریق زبان، اساس فرآیندهای اجتماعی و فرهنگی است.

مسائل دفعی کودکان یکی از مهم‌ترین مسائل دوران کودکی و از عمده‌ترین نگرانی‌های احتمالی خانواد‌ه‌هاست. تلاش در جهت آموزش آداب مربوط به دفع، معمولاً از یک سالگی کودک شروع و تا ۵/۲ سالگی ادامه می‌یابد.

هرچند این آموزش به عوامل مختلفی مثل هوش، پختگی اجتماعی، فرهنگ و تعاملات کودک و والدین بستگی دارد و گسترش توانائی کنترل کودک در طی زمان به ترتیب کنترل مدفوع در شب، کنترل مدفوع در روز، کنترل ادرار در روز و کنترل ادرار در شب پدیدار می‌شود، امّا به هرحال، کودکانی وجود دارند که در دفع ادرار یا مدفوع خود دچار اختلال هستند.

اختلال در دفع مدفوع می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد.استرس ها وهیجان ها ترس ،آزارجنسی ، رشد نکردن دستگاه عصبی ، وراثت ، بیماری صرع،اظطراب یبوست، اهمال در آموزش توالت رفتن، واکنش‌جوئی‌های کودک و مشکلات عضوی گوناگون می‌توان عامل سبب‌ساز این اختلال باشد. این کودکان اغلب شکم‌های باد کرده دارند و ممکن است از دردهای شکمی نیز رنج ببرند، اکثر این کودکان دچار یبوست هستند و یا گاهی بدون هیچ دلیل عضوی از رفتن به توالت و دفع مدفوع امتناع می‌ورزند.

در کودکانی که دچار یبوست هستند، به‌علت درد ناشی از عبور و تخلیه مدفوع به‌دلیل کوچک بودن مخرج انتهائی، کودک از توالت رفتن وحشت دارد و با جلوگیری از انجام عمل دفع، یبوست سخت‌تری را موجب می‌شود، هنگامی‌که کودک تجربه ناخوشایندی از رفتن به توالت داشت باشد، ترس و تنفر از آن مکان برایش به‌وجود می‌آید و در نهایت باعث می‌شود که مدفوع خود را نگه‌دارد، و در کودکانی که دچار یبوست نیستند و بدون هیچ دلیل عضوی، از توالت رفتن امتناع می‌ورزند، بروز چنین رفتارهائی در این کودکان می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که از مهمترین آن‌ها مخالف با والدین ومبارزه برای دستیابی و کسب قدرت و به‌دست آوردن توجه والدین می‌باشد و یا گاهی این کودکان از کثیف کردن خود در توالت می‌ترسند، زیرا در گذشته به این علت تنبیه شده‌اند و در نتیجه سعی می‌کنند مدفوعشان را در خود نگه دارند تا از این طریق نظم را رعایت کرده باشند.

بعضی از والدین انتظارات خیلی زیاد از پاکیزگی کودکان دارند و همچنین گاهی تعاملات غلط و منفی بین کودک و خانواده می‌تواند سبب بروز این مشکل شود. دو نوع بی اختیاری ادرار و بی اختیاری مدفوع که هر دو در شب و روز می‌تواند اتفاق بیافتد از انواع این اختلال است و سبب به وجود آمدن مشکلات متعددی در روابط بین فردی و خانه می‌شود.

مساله اختلال دفعی به علت اثرات نا مطلوب و همه جانبه آن قابل انکار و نادیده گرفتن نیست. لذا حتما با پزشک و روانشناس در این زمینه مشورت نمایید تا هرچه سریع‌تر مشکل برطرف گردد.