تیز هوشان

تعارفی متعددی از هوش شده است اما جامع ترین تعریف آن از این قرار است که هوش توانایی قضاوت استدلال کردن است. یعنی یک فرد باهوش کسی است که بتواند با محیط اطراف خود سازگاری داشته باشد و رفتار کارآمدی را از خود نشان دهد. هوش طبیعی در بازه ۹۰ تا ۱۱۰ شناسایی شده است اما بالاتر از آن را افراد باهوش و در نهایت «سرآمد» نامگذاری کرده اند.

هوش تنها به یک جنبه که آن را IQ می‌خوانیم محدود نمی‌شود و ابعاد مختلفی  مانند هوش ریاضی، منطقی، ریاضی، موسیقی و… دارد و تنها مختص یک بعد نیست. یعنی این طور نیست که اگر شخصی هوش ریاضی بالایی داشت در دیگر بعدها هم شخص باهوشی است و به صورت تمام و کمال از همه جنبه های هوش برخوردار است اما اگر بخواهیم از مراحل اولیه رشد کودک، هوش او را مورد ارزیابی قرار دهیم یک کودک باهوش از بین مجموعه ای از عواملی که برای هوش تعریف می شود بعضی از موارد آن را دارد و این طور نیست که همه عوامل لازم برای هوش را داشته باشد. از طرف دیگر، کودکی که یکی از این عوامل را داشته باشد، نمی توان او را یک فرد تیزهوش لقب داد.

مطالعات نشان داده‌اند که کودکان تیزهوش نسبت به کودکان دیگر زودتر توانایی راه رفتن دارند، زودتر به حرف می آیند و اگر هم صحبت کنند خیلی راحت می تواند منظور خود را به اطرافیان خود برساند. کودکانی در ۳ سالگی نسبت به اطرافشان خیلی کنجکاو هستند و سریع تر از دیگران اطلاعات را یاد می گیرند و در حافظه شان ثبت می کنند. این گروه از کودکان نسبت به گروه همسالان خود سریع تر مستقل می شوند. این نشانه ها را می توان در کودکان باهوش و تیزهوش قبل از سنین مدرسه دید و از این طریق به هوش این گروه از کودکان پی برد. یکی دیگر از ویژگی های فرزندان تیزهوش در سنین مدرسه بالابودن قدرت سازماندهی آنهاست که خیلی سریع تر به قدرت تفکر انتزاعی دست پیدا می کنند.

برای مثال اگر یک فرد معمولی در سنین نوجوانی می تواند مفهوم کنایه یا ضرب المثل را متوجه شود و آن را درک کند، کودکان تیزهوش در سنین پایین تر می توانند به این درک برسند و معنای ضرب المثل را کاملا تشخیص دهند. یکی دیگر از خصوصیات کودکان تیزهوش در سنین بالا هنگام بازی های گروهی نمایان می شود. برای مثال وقتی این گروه از کودکان در گروه بازی قرار می گیرند و در آن مشارکت می کنند، دوست دارند به دیگر بچه ها حکم فرمانی کنند و به آنها دستور بدهند.انواع مختلف تست‌ها برای سنجش و تشخیص میزان هوش کودکان طراحی شده است که حتما نیاز به تفسیر روانشناس و متخصصین فعال در این حوزه دارند و نباید تنها به اجرا و جمع‌بندی اعداد آن اکتفا کرد.

یکی از عوامل بسیار مهم در برخورد با این کودکان رابطه بین والدین، دوستان، محیط و اولیای مدرسه است. شناسایی و برخورد درست با این افراد می‌تواند استعداد آن‌ها را به حد شکوفایی لازم برساند و برعکس با توجه به حساسیت و درک بالاتر این افراد از اطرافشان، محیط نامناسب می‌تواند برای آن‌ها مخرب باشد. بنابراین والدین باید ابتدا به وسیله متخصصان سنجش دقیقی از هوش فرد داشته باشند و آموزش‌های لازم را جهت فراهم کردن شرایط لازم پرورش هوش و استعداد آن‌ها بیاموزند.