اگر فرزند نوجوانمان عاشق شد چه کنیم

🔺اگر فرزند نوجوان دارید حتما با هربار عاشق شدن و فراموش کردن‌های او آشنا هستید. اما چه باید کرد و چطور می‌توان جلوی ضربه‌ها عاطفی این قضیه را گرفت:

✔️اغلب روانشناسان نوجوانی را دوران طوفان و فشار معرفی کرده‌اند، این گفته اگرچه منتقدانی دارد اما در مورد احساسات و میل جنسی به جنس مخالف قطعا درست است.

✔️نوجوان به لحاظ تغییرات مغزی و هورمونی که در بدنش به وجود می‌آید احساسات متغیر و شدیدی را تجربه می‌کند که عاشق شدن هم یکی از آن‌هاست و اتفاقا روند طبیعی رشد روانی‌شان را نشان می‌دهد. به اعتقاد زیگموند فروید نوجوانی دوره‌ای است که فرد یاد می‌گیرد عشق و وابستگی به خانواده را به بیرون از خانه و غیر همجنس‌های دیگر منتقل کند و اگر این اتفاق نیافتد فرد رشد روانی سالمی نخواهد داشت.

✔️بنابراین خودتان را مقصر ندانید که اگر روی تربیت او کار می‌کردید اینقدر سست عنصر نمی‌شد و دم به تله نمی‌داد! برعکس خوشحال باشید که نوجوانتان از لحاظ روانی سالم است.

✔️در این یک مورد منطق را فراموش کنید، اگر بخواهید منطقی رفتار کنید و از شوخی نبودن عشق و عاشقی و جملات گرسنگی نکشیدی عاشقی یادت برود با او صحبت کنید، نه تنها او را منصرف نمی‌کنید بلکه باعث می‌شود او پنهانی و دور از چشم شما به کار خودش ادامه دهد.

✔️از فرصت استفاده کنید، اگر در این دوران دست از نصیحت بردارید وتنها شنونده باشید در آینده نیز دوست خوبی برای فرزندتان به حساب می‌آیید پس او را با این کار از خودتان دور نکنید، بگذارید او رازهایش را برای شما بگوید که عاقل هستید نه همسالان ناپخته خودش.

✔️برای این مورد سنگ صبور باشید، او سرشار از احساس و هیجان است و واقعا دست خودش نیست، بگذارید کنار شما آرام بگیرد، با او حرف بزنید بگویید احساسات قشنگی دارد و امیدوارید ادامه داشته باشد. نترسید کمتر از ۱ درصد این عشق و عاشقی‌های نوجوانی نتیجه داشته است، نتیجه آن فقط رابطه دوستانه شما و فرزندتان را رقم می‌زند، یا برای همیشه این موضوعات را از شما مخفی می‌کند یا دوستانه با شما در میان می‌گذارد. انتخاب با شماست.

✔️اگر شروع کنید به اینکه بگویید هنوز بچه‌ای و خجالت و بکش و … با دم شیر بازی کرده‌اید. این دقیقا خط قرمز یک نوجوان است. هیچ وقت به او نگویید هنوز بچه‌ای! آسیبی که این جمله به رابطه شما و نوجوانتان می‌زنید به اندازه یک بمب اتمی قوی عمل می‌کند. او همه تلاشش اثبات بزرگ بودنش است این حس را به او بدهید. اگر می‌گوید عاضق شدم نگویید زود است بگویید چرا که نه تو هم مردی شدی یا خانمی شدی، بگذار ببینیم چه می‌کنیم…

✔️همین بگذار ببینیم چه می‌کنیم شما را به جای همسالان و فیلم‌های مبتذل و دوستان ناباب یک فرد معتمد و قوی برای او جا می‌دهد. با این کار نوجوان مطمعن می‌شود شما پشت او هستید، و این باعث می‌شود اگر وقت لزوم نه گفتید او با شما لج نکند و بداند یک هم تیمی با او صحبت می‌کند نه یک والد زورگو که احساساتش را درک نمی‌کند.

✔️در نهایت باز هم می‌گوییم نگران نباشید، این دوران و اتفاقاتش گذراست و فقط از این فرصت برای اثبات دوستی خودتان با او استفاده کنید.

دسته بندی ها

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مخدومی می باشد.