اختلال‌های مرتبط با آسیب دسته‌ای از اختلالات هستند که اضطراب پایه اصلی آن‌ها را تشکیل می‌دهد. در این اختلال فرد بعد از مواجه مستقیم یا غیر مستقیم  یا یک عامل استرس‌زای شدید مثل بلایای طبیعی، جنگ، تجاوز، از دست دادن و … دچار اضطراب شدید و یادآوری دائمی موضوع برای او استرس بالایی به وجود می‌آورد به طوری که زندگی روزمزه فرد دچار اخلال می‌گردد. فرد نسبت به تجربه‌های مرتبط با موضوع واکنش شدید اح

 

ساسی نشان می‌دهد و سعی می‌کند از مواجه با آن اجتناب کند.

آخرین طبقه بندی اختلالات روانی (DSM 5) این اختلال را به انواع زیر تقسیم کرده است:

  1. اختلال دلبستگی واکنشی

اگر نیازهای اولیه کودکان مانند امنیت، آرامش، رفاه جسمانی و روانی توسط مراقبت‌کنندگان برای او فراهم نشود فرد دچار این اختلال خواهد شد و در آن کودک قادر به برقراری ارتباط سالم با والدین یا پرستاران نمی‌باشد. آن‌ها اغلب رفتارهای تکانشی دارند، آرام نمی‌شوند، پاسخ‌های عاطفی محدود دارند، نمی‌توانند با اجتماع ارتباط برقرار کنند و به طور کلی تحریک پذیر هستند.

  1. اختلال استرس پس از سانحه

به این اختلال نوروز جنگ یا موج انفجار نیز می‌گویند زیرا پس از حوادث جنگی و استرس‌های ناشی از آن روی سربازها کشف شد. اما تنها به جنگ محدود نمی‌شود و می‌تواند تمام حوادث ناگوار را در بر گیرد. ترس و اضطراب فرد بعد از پشت سر گذاشتن این رویدادها به گونه‌ای است کنترل زندگی را از دست فرد خارج می‌کند. خاطرات و کابوس‌های تکراری مرتبط با آسیب تنها یک نمونه از مشکلات آن‌هاست. این افراد واکنش فیزیولوژیک شدید به رویدادهای مشابه نشان می‌دهند.

  1. اختلال استرس حاد

برای تشخیص این اختلال لازم است فرد مواجهه با تهدید مرگ، صدمه جدی یا خشونت جنسی و … را در یکی از سه حالت زیر یک بار یا بیشتر تجربه کرده باشد:

الف: تجربه مستقیم حادثه

ب:شاهد بودن حادثه که برای دیگران رخ داده است

ج: آگاهی از اینکه حادثه برای اعضای خانواده یا دوستان نزدیک رخ داده است

این اختلال معمولا بلافاصله بعد از رویداد بروز می‌کند. گوش به زنگی مفرط، خلق متغیر، تحریک‌پذیری، رفتارهای و افکار متغیر استرس‌زا زندگی این افراد را دچار اخلال می‌کند.

  1. اختلال سازگاری

این افراد به سختی می‌توانند با تغییرات زندگی مثل به دنیا آمدن فرزند، تغییر مدرسه، طلاق، مرگ یه دوست، بازنشستگی، از دست دادن شغل و … کنار بیایند و ممکن است همراه با اضطراب و استرس ناشی از آن تصمیمات رفتاری غیر منطقی مانند خودکشی بگیرند. عملکرد اجتماعی این افراد تحت تاثیر قرار می‌گیرد اما بعد از خاتمه این رویدادهای ناشی از تغییر اضطراب فرد تا حدود یک هفته از بین می‌رود.

  1. آمیختگی اجتماعی بازداری نشده

این اختلال که بیشتر در کودکان مشاهده می‌شود فرد به طور فعال با بزرگسالان غریبه و نا آشنا نزدیک می‌شود و رفتار کلامی و جسمانی‌اش بیش از اندازه صمیمی و خودمانی است به طوری که با محدودیت‌های فرهنگی او سازگار نیست. آن‌ها گاهی تمایل بالا به فرار کردن با یک بزرگسال ناآشنا را دارند. فرض شده است که مراقبت نادرست والدین مسبب این اختلال است.

به طور کلی اختلالات مرتبط با آسیب می‌توانند مزمن شوند. ما معمولا اسم آن را کمتر از افسردگی و اضطراب شنیده‌ایم و روش‌های مقابله‌های سنتی با آن را نمی‌دانیم. از طرفی به دلیل واکنش‌های اجتناب گونه فرد از اختلال لازم است در کنار یک متخصص مربوطه بر این آن غلبه کنید. روان‌درمانی‌ها در کنترل این اختلال موفق عمل کرده‌اند بنابراین اگر خودتان یا اطرافیانتان از آن رنج می‌برید فرصت را از دست ندهید و هرچه سریع‌تر با یک متخصص مشورت نمایید.